Tërmet në Itali, dhjetra të plagosur dhe banesa të dëmtuara
Duket e çuditshme por një tërmet me intensitet të mesëm ka shaktuar dhjetra të plagosur në Itali.

Tërmëti me forcë 4.8 të shkallës richter ka rënë në Catania, Italia, në orën 2:34 min dhe ka shkaktuar lëndimin e dhjetra personave nga shembjet që pësuan kryesisht godinat e vjetra. Disa qindra të tjerë e kaluan natën jashtë të trembur.

Tërmeti kishte si peiqendër qytetin Santa Maria. Epiqendra e tërmetit ka qënë në thellësinë 9 km.

Të plagosurit janë dërguar në spitale të ndryshme të Catania-s me plagë të shkaktuara kryesisht nga shembjet.

Mbrojtja civile është në terren dhe ka regjistruar vendet ku kanë ndodhur shembje, si në Biancavilla, Santa Maria di Licodia e Adrano.

Tërmeti u ndie edhe në provinca të tjera, si Siracusa, Enna e Messina.
Shtuar më 06/10/2018, ora 09:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori