Tahiri sulmon Zhejin për drogën: Publikimi i lajmit fsheh interesa politike
Pas sulmit ndaj ish deputetit të Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, ministri Tahiri ka lëshuar akuza dhe ndaj gazetarit Artur Zheji. Reagimi lidhet me përgënjeshtrimin e një lajmi të publikuar në portalin e Zhejit, për një raport sekret mbi kultivimin e hashashit në Shqipëri.

"Lidhur me lajmin e publikuar në median online “360grade.al” e më pas rimarrë edhe nga portale të tjera, mbi egzistencën e një raporti sekret për kultivimin e drogës në Shqipëri, Ministria e Punëve të Brendshme bën me dije se ky lajm është tërësisht i pavërtetë.

Ai që është cilësuar si raport sekret, është vetëm vazhdim i "dokumentave" të fabrikuara e të sajuara qëllimisht‎ për të shpifur e hedhur baltë mbi punën e policisë.

Raporte të tilla të ngjashme të fabrikuara më herët edhe nga redaksi të tjera lajmesh, dalin përtej misionit të medias për informim të publikut, pasi tentojnë të kthehen në “armë” me synim goditjen e policisë dhe punën e saj.

MPB deklaron me përgjegjësi edhe njëherë se një raport i tillë, botuar në median online, nuk ka egzistuar dhe nuk egziston.

Ministria e Punëve të Brendshme beson se qëllimi i fabrikimit të këtij lajmi, fsheh interesa personale, politike, por që në thelb mbeten interesa të paligjshme e kriminale.

MPB përsërit se rezultatet kundër drogës janë prova e vërtetë e vullnetit dhe punës së Policisë së Shtetit. Një tjetër provë e kësaj dëshmie, është besimi i palëkundur i partnerëve ndërkombëtarë.

Duke mbetur në dispozicion të medias për çdo informacion zyrtar që nevojitet për të përmbushur çdo standart për transparencë, MPB-ja i bën thirrje medias të verifikojë zyrtarisht informacionet përpara publikimit të tyre". /albeu.com/


Shtuar më 04/10/2016, ora 14:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori