Synimi i Nanos drejt Presidences, s'do te kandidoje si kreu i PS dhe punon per ne '07
Albeu.com
Kryetari i PS Fatos Nano megjithese u propozua si president nderi i PS, mund te kete nje tjeter synim; te zvendesoje Moisiun ne 2007 ne postin e Kryetarit te shtetit.Ne momentin e largimit te Meidanit, Nano beri perpjekje per t'u zgjedhur ne krye te shtetit por qendrimi kunder i opozites dhe e nje pjese te deputeteve te PS, beri qe plani i tij te deshtoje. Por shpresat duken shume me te medha tani qe e djathta eshte ne pushtet. Mazhoranca e Berishes ka vetem 81 vota ne Kuvend, ndersa duhen 84 vota qe te zgjidhet presidenti ne 2007 dhe ai te vazhdoje te qeverise per 4 vjet ne nje mandat te plote.

Opozita e majte do te beje te pamunduren qe te rrezoje qeverine e se djathtes maksimumi deri pas dy vjetesh, ne 2007. Deri ne ate moment Nano mendohet qe te qendroje larg luftes politike. Hapi i pare ishte largimi nga drejtimi i PS dhe propozimi i tij si kryetar nderi i partise. Nga ana tjeter pritet qe Nano nuk do te kandidoje vete ne krye te PS, edhe nese do te mbeshtese nje kandidat tjeter. Madje, tashme flitet se ish-kryetari eshte ne kerkim te nje ambjenti privat (nje model te cilin e ka zbatuar para tij ish-presidenti Meidani), per te vijuar aktivitetin e tij personal politik. Terheqja nga lufta politike do t'i krijonte Nanos komoditetin e te qenit mbi palet. Ndersa perballe qeverise se Berishes do te jete PS dhe kryetari i ri i saj i ri, Nano pritet dhe planifikon te sillet si nje ndermjetes per zgjidhjen e ceshtjeve kyce. Nga ana tjeter eshte edhe faktori nderkombetar, i cili sipas planeve paraprake qe behen te ditura mund te ndikoje per te bindur te djathtet te votojne nje kandidature konsensuale per postin e kreut te shtetit. Nano, i cili gjate kesaj kohe do te punoje per te krijuar figuren e nje politikani mbi palet. Kjo do te beje qe te jete nder te paret ne garen per postin e kryetarit te shtetit.

Berisha dhe drejtuesit e tjere te PD jane deklaruar me shume se nje here se ata do te votojne nje president qe vjen nga e majta. Duke e argumentuar kete me faktin se eshte rradha e opozites tani. Deri me tani askush nga e majta nuk ka shprehur ndonje synim per te zevendesuar Moisiun pas dy vjetesh ne postin e Presidentit te Republikes. Ish-kryetari i PS edhe pse ka kunder nje pjese te deputeteve socialiste, ka pas tij nje numer te konsiderueshem votash ne parlament te cilat do te bindnin te djathtet ta pranonin ate si pauses te Moisiut. Nga ana tjeter Berisha dhe mazhoranca e djathte jane te interesuar qe te zgjidhin pa probleme pengesen qe krijohet nga kerkesat kushtetuese per votimin e presidentit te ri te vendit. Nese ata e kalojne ngercin qe mund te krijohet pas dy viteve do te kete mundesi te perfundojne te pashqetesuar mandatin 4 vjecar duke bere te mundur edhe realizimin e synimeve te tyre.

Moszgjedhja e Presidentit dhe hyrja ne zgjedhje te reja nje vit pas zgjedhjeve lokale do te ishte nje situate teper e pafavorshme per te djathtet. Mbase ketu synon edhe Nano per realizimin e qellimit te tij. Gjithnje nese Berisha nuk do te arrije te krijoje shumicen e nevojshme per zgjedhjen e kreut te shtetit. GSH
Shtuar më 08/09/2005, ora 17:17
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori