Surroi propozon qe Rugova te marre ne dore drejtimin e Forumit Politik
Albeu.com
Surroi dhe Petersen kerkojne qe Rugova te ushtroje te drejtat e tij lidhur me pergatitjet per bisedime lidhur me sattusin e Kosoves. Kryetari Rugova ka një obligim kushtetues dhe një pozitë kushtetuese qe ne duhet ta respektojmë, e ajo është unifikues, pra përfaqëson unitetin e popullit dhe procesi i ndërtimit të mëtutjeshëm i Forumit duhet të kalojë gradualisht me një shpejtësi te kryetari Rugova, tha Surroi.
Me idenë e Surroit në parim është pajtuar edhe Jessen-Petersen:
Unë pajtohem me Veton Surroin për rolin që presidenti duhet të ketë duke pasur parasysh se Forumi nuk i zëvendëson institucionet, por ai ka si qëllim arritjen e konsensusit çka i lehtëson proceset aktuale politike në Kosovë, tha shefi i UNMIK-ut. Pavarësisht shtyrjes së takimit të Forumit, Petersen tha se ende nuk sheh arsye që qeveria të ngutet me formimin e grupeve punuese siq është zotuar ditë më parë kryeministri Bajram Kosumi, pasi që kështu do të rrezikohej konsensusi i arritur në Forum.
Shtuar më 25/08/2005, ora 22:57
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori