Surroi ne Hage: Forcat serbe kane bere spastrim etnik ne Kosove
Albeu.com
Publicisti Veton Surroi, dëshmoi sot në Tribunalin e Hagës, kundër ish-zyrtarit të lartë të policisë serbe gjatë luftës në Kosovë, Vllastimir Gjorgjeviq, duke potencuar se forcat serbe kanë zhvilluar një ...... spastrim të organizuar etnik, kanë vrarë dhe kanë dhunuar civilë të pafajshëm në Kosovë. Në dëshminë e tij Surroi ka folur për rrethanat politike dhe proceset tjera në Kosovë, para dhe pas luftës.
Ndryshe, Gjorgjeviq akuzohet për zhvendosje të dhunshme, deportim, vrasje dhe ndjekje të shqiptarëve nga Kosova. (rtk)
Shtuar më 28/01/2009, ora 23:06
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori