Studentet e UP ndryshojne formen e protestave perkrahese per ish-kryeministrin, Haradinaj
Albeu.com
PRISHTINE - Studentet e Universitetit te Prishtines, vendosen qe ta ndryshojne menyren e organizimit te protestave te ndryshme, duke aplikuar medota krejtesisht demokratike.PRISHTINE - Studentet e Universitetit te Prishtines, vendosen qe ta ndryshojne menyren e organizimit te protestave te ndryshme, duke aplikuar medota krejtesisht demokratike. Unioni i Pavarur i Studenteve te Universitetit te Prishtines sot, para Fakultetit Filologjik ne Prishtine, organizoi nje koncert me grupe kosovare POP e ROK, ne shenje perkrahjeje te mbrojtjes se ish-kryeministrit Ramush Haradinaj ne liri. Eshte kjo hera e dyte qe studentet e Univesitetit te Prishtines reagojne dhe protestojne ne shenje te perkrahjes se mbrojtjes ish-kryeministrit te Kosoves, Ramush Haradinaj ne liri. Duke organizuar protesta te qeta, studentet fillimisht reaguan me 7 mars. "Me organizimin e koncertit te sotem, krejtesisht ndryshon forma e reagimit te studenteve ndaj dukurive te ndryshme shoqerore" shprehet Sejdi Hoxha, kryetari i Unionit te Pavarur te Studenteve te Universitetit te Prishtines. Fteses se UP-se per te marre pjese ne koncertin e sotem, para Fakultetit Filologjik, u shpreh Sejdi Hoxha, iu pergjigjen shume studente, te rinje e qytetare. Per sa i perket reagimeve te ardhshme, studentet e Universitetet te Prishtines paralajmeruan se ata do t'i percjellin dhe vleresojne ecurite shoqerore dhe do te reagojne vetem ne forma paqesore e demokratike. Koncerti i grupeve kosovare rok e pop, para Fakultetit Filologjik, kaloi pa as me te vogelin incident.
Shtuar më 21/03/2005, ora 20:59
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori