Stavridis viziton sot Kosoven
Albeu.com
Komandanti Suprem i Forcave të Përbashkëta të NATO-s për Evropë, admirali James Stavridis qëndron sot në Kosovë për t’u njohur me situatën aktuale në vend.
Vizita e tij pason incidentin e së premtes në Mitrovicë, ku një qytetar humbi jetën dhe dhjetë të tjerë u plagosën si pasojë e një shpërthimi, gjatë një proteste të serbëve kundër hapjes së zyrës për regjistrim civil të qeverisë së Kosovës.

Zyrtari i lartë i NATO-s në takimet me udhëheqësit kosovarë do të diskutojë gjendjen e sigurisë, me theks të posaçëm atë në veriun e banuar me shumicë serbe, pas incidentit të fundit.

Ai pritet të përcjellë mesazhin e Aleancës Veriatlantike se nuk do të lejohet përdorimi i dhunës nga asnjëra palë.

Shpërthimi i fundit në Mitrovicë ka shkaktuar një valë reagimesh në Kosovë dhe në Serbi.

Ministri i brendshëm kosovar, Bajram Rexhepi e ka cilësuar atë si të motivuar politikisht dhe nuk e ka përjashtuar mundësinë që ai të jetë shkaktuar pa dashje ose qëllimisht nga vetë protestuesit serbë.

Autoritetet në Serbi kanë vlerësuar se shpërthimi ishte provokim për vetë Serbinë, por kanë thënë se nuk do të reagojnë.

Me kërkesë të Serbisë, Këshilli i Sigurimit do të mblidhet të martën në një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar gjendjen në Kosovë.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni ka udhëtuar në New York, pasi më parë i kishte bërë kërkesë Këshillit të Sigurimit që ta lejonte atë për të përfaqësuar qëndrimin e Kosovës lidhur me gjendjen në veri.

Tani për tani është ende e paqartë nëse Nigeria si kryesuese e KS të OKB-së do të lejojë që të prezantohet versioni zyrtar i Prishtinës për shpërthimin në Mitrovicë.

Qëndrimin e Serbisë do ta paraqesë presidenti serb, Boris Tadiq.

Incidenti në veri të Mitrovicës po hetohet nga drejtoria për krime të rënda të policisë së Kosovës së bashku me prokurorë të misionit evropian për sundimin e ligjit.

Mendohet se brenda ditës mund të jepen disa përgjigje mbi incidentin.
Shtuar më 05/07/2010, ora 10:30
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori