Soreca: Është koha për dialog urgjent mes palëve
Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka reaguar pas shpalljes së fituesve për 61 bashkitë e vendit. Me anë të një postimi në twitter Soreca i bën apel palëve për të nisur urgjentisht dialogun në mënyrë që të tejkalohet situata politike në vend.

Soreca gjithashtu ka theksuar se duhet të vazhdojë Reforma në Drejtësi.

Ai shtoi se BE-ja do të vazhdojë të mbështesë plotësisht Shqipërinë dhe qytetarët e saj, të cilët besojnë fuqishëm në të ardhmen evropiane të vendit të tyre.

Postimi i plotë

Është koha që qeveria dhe opoizita dhe institucionet të tregojnë maturi politike dhe në mënyrë urgjente të angazhohen në dialog politik për të tejkaluar situatën.

Është gjithashtu koha për të ecur përpara me reformat e sundimit të ligjit. Zbatimi i reformws nw drejtwsi vazhdon dhe është e pakthyeshme. Fokusi tani është krijimi i #SPAK dhe sjellja e Gjykatës Kushtetuese përsëri në funksionalitetin e saj. Pasi të përfundojë rigorozisht verifikimi i kandidatëve, SPAK do të lejojë të përmirësojë më tej luftën e saj kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ndërsa Gjykata do të jetë në gjendje të sqarojë të gjitha çështjet e pazgjidhura që kanë të bëjnë me të drejtat kushtetuese, duke përfshirë çështjet e zgjedhjeve”, shprehet ai në një postim të bërë në Twitter.

“Lufta kundër korrupsionit duhet të vazhdojë. Prokuroritë duhet të hetojnë çdo formë të pohuar ë raste të krimit të organizuar. Për më tepër, puna ndërpartiake duhet të rifillojë me shpejtësi në pwr reformën elektorale.

Të gjitha Institucionet dhe liderët politikë duhet të përqendrojnë përpjekjet e tyre në këto objektiva në pikëpamje të vendimit vendimtar të KE-së në tetor të tetorit .EU do të vazhdojë të mbështesë plotësisht Shqipërinë dhe qytetarët e saj, të cilët besojnë fuqishëm në të ardhmen evropiane të vendit të tyre”

Shtuar më 03/07/2019, ora 09:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori