Sondazhi pėr zgjedhjet: E majta merr 49 %, e dhjathta 40 %
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Shqipėri, Vizion Plus ka publikuar tė dhėnat e sondazhit tė realizuar nga instituti italian Piepoli. Sipas kėtij sondazhi koalicioni i majte do tė marrė me 49% tė votave nė tė gjithė vendin. Ndėrsa koalicioni i djathtė, nėse do tė votohej sot, do tė fitonte vetėm 40% tė votave.

Sondazhi nxjerr fituese dhe si force politike Partinė Socialiste me 40% tė votave kundrejt 35% tė Partisė Demokratike.


Sondazhi sjell orientimin e votės sė shqiptarėve nė prag tė procesit elektoral tė 23 qershorit. 1651 intervista tė realizuara sy me sy nė tė gjithė territorin shqiptar, pėrbėjnė kampionin e pėrzgjedhur nga ky institut pėr tė arritur nė rezultatet pėrfundimtare.

Sondazhi ka pyetur shqiptarėt se si e vlerėsojnė punėn e qeverisė aktuale. Si konkluzion thuhet se shumica janė tė pakėnaqur me punėn e ekzekutivit shqiptar. 60% mendojnė se qeveria nuk po shkon nė drejtimin e duhur. Tė pasigurt nėse po bėhen hapa pozitivė janė 17 pėrqind e tė intervistuarve. Tė kėnaqur janė 7 pėrqind. Ndėrsa 16 pėrqind e tyre nuk kanė njė opinion.

Tjetėr pikė e sondazhit, qė ėshtė jetesa nė Shqipėri, sjell rezultate pesimiste. 32 pėrqind e tė anketuarve mendojnė se nė Shqipėri jetohet keq, ndėrsa 29 pėrqind janė pėrgjigjur se jetohet shumė keq. Mė optimistė janė 17 pėrqind e shqiptarėve qė flasin pėr njė jetesė tė mirė. Ndėrsa 7 pėrqind jetojnė shumė mirė. 16 pėrqind e tė anketuarve nuk kanė njė opinion mbi kėtė pyetje. /albeu.com/
Shtuar më 09/05/2013, ora 11:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu