Sllovenia mbeshtet bisedimet Beograd-Prishtine
Albeu.com
"Apeloj që të vendoset komunikimi sa më i mirë direkt i përfaqësuesve të Serbisë dhe Kosovës dhe i dialogut që do të jetë i drejtuar në zgjidhjen e problemeve të cilat i rëndojnë serbët e Kosovës.
Sllovenia do të mbështesë bisedimet e Beogradit dhe Prishtinës, por vullneti politik i partnerëve në bisedime duhet të lindë në mënyrë autonome dhe autoktone, e jo nga jashtë dhe në mënyrë artificiale. Qëndrimi slloven është i qartë që procesi i mëvetësimit të Kosovsë është i pakthyeshëm, por do të donim që shumë më tepër të punohet në çështjet e rëndësishme për jetën e njerëzve", ka theksuar Presidenti slloven Danilo Tyrk në intevistë për gazetën "Danas" të Beogradit.
Shtuar më 19/05/2010, ora 16:46
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori