SKANDALOZE! Operatorët punonin pa maska, gjobitet Call Center-i me 700 mijë lekë
Ndërkohë që qeveria ka marrë masa të rrepta për të parandaluar përhapjen në masë të koronavirusit, covid-19, bizneset vazhdojnë të shkelin urdhërat e qeverisë.

Një rast skandaloz është zbuluar në Durrës, ky një Call Center vazhdonte punën me punonjësit të cilët punonin pa maska.

Policia njofton se call center-i, në lagjen nr. 1, Durrës, me përfaqësuese të autorizuar shtetasen M. Z, pas kontrollit u konstatua se punonjësit nuk ishin të pajisur me masa mbrojtëse. Ky subjekt ka marrë masën administrative 700 000 lekë.

Ndërsa lokali nën administrimin e shtetases Sh. A., 51 vjeçe, me emërtimin “Bar-kafe”, në lagjen nr. 16, Durrës, ka marrë masë administrative 100 000 lekë.

Njoftimi i Policisë:

Ndëshkohen me masë administrative, administratori i një call center-i dhe i një lokali

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga Qeveria Shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, nga ana e Seksionit të Rendit në Komisariatin e Policisë Durrës, gjatë kontrollit të qytetit, për zbatimin e Telegramit të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Shtetit me Nr. 1952 Prot., datë 10.03.2020 për “Moslejimin e grumbullimeve në ambientet e hapura dhe të mbyllura”, si dhe aktit normativ Nr. 3, datë 15.03.2020, gjatë ditës të sotme janë konstatuar subjektet si më poshtë:

•Subjekti call center, në lagjen nr. 1, Durrës, me përfaqësuese të autorizuar shtetasen M. Z. Pas kontrollit në ambientet e brendshme të këtij subjekti u konstatua se punonjësit nuk ishin të pajisur me masa mbrojtëse. Ky subjekt ka marrë masën administrative 700 000 lekë.

•Lokali nën administrimin e shtetases Sh. A., 51 vjeçe, me emërtimin “Bar-kafe”, në lagjen nr. 16, Durrës, ka marrë masë administrative 100 000 lekë.

Policia u bën thirrje qytetarëve t’u binden ndalesave të përcaktuara dhe të kufizojnë sa më shumë lëvizjet, për të mirën e përbashkët.
Shtuar më 17/03/2020, ora 16:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori