Si u vra "Iriqi", killeri i bandës së Aldo Bares nga personat që tentuan t'i shuanin familjen dje
Laert Haxhiu, personi i shpallur në kërkim nga policia për atentatin e djeshëm në Lushnje ku mbeten dy të vrarë dhe dy të plagosur ishte i dënuar më parë për vrasjen e Gerti Lalës, i cili njihej edhe si "killeri" i bandës së Aldo Bares, shkruan Albeu.com.

Ai ishte vetëm 18 vjeç kur theri fillimisht me thikë dhe më pas i gjuajtën tre herë me pistoletë në kokë Gerti Lalën në hyrje të pallatit të tij. Policia hodhi dyshimet se në krim kishte marrë pjesë edhe Orges Bilbili, megjithatë ky i fundit mohoi çdo lidhje me ngjarjen.

Ishte nëna e Gerti Lalës që i identifikoi ata si vrasësit e të birit.

Në vitin 2009 Laert Haxhiu u dënua për këtë vrasje dhe doli nga burgu në vitin 2014 duke u shpallur sërish në kërkim nga policia për trafik të lëndëve narkotike, shkruan Albeu.com.

Përse ndodhi vrasja?
Laert Haxhiu është shoku i ngushtë i Saimir Taullau. Në vitin 2005, vëllai i Saimir Taullaut, Baki Taullau është ekzekutuar me armë zjarri.

Familja Taullau njihet për konfliktin e hapur me bandën e Aldo Bares ku këta të fundit, sipas dëshmive të dhëna në Gjykatë, i kanë vënë gjoba. Familja Taullau ka akuzuar bandën e Lushnjes për vrasjen e Baki Taullaut në vitin 2005. /albeu.com/

Shtuar më 12/10/2017, ora 14:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori