Si tė llogaritni pikėt pėr nė universitetet nė Shqipėri
Pëlqej
Matura Shtetėrore
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka bėrė publik sot pėr herė tė parė, Librin e Transparencės ku gjenden tė gjithė komponentėt e Maturės Shtetėrore pėr maturantėt e kėtij viti. Ndėrkohė bėhet publike pėr herė tė parė edhe mėnyra se si do tė pėrllogariten pikėt.

Si llogariten pikėt

Llogaritja e pikėve tė secilit prej kandidatėve bėhet nė bazė tė kombinimit tė formulave tė realizuara nė njė program kompjuterik pėr programet e studimit pa konkurs dhe pėr programet e studimit me konkurs.

Pėr programet e studimit pa konkurs, formula e llogaritjes sė pikėve pėrmban D1 – ėshtė nota e shkallėzuar e provimit tė parė tė detyruar, Letėrsi; D2 – ėshtė nota e shkallėzuar e provimit tė dytė tė detyruar, Matematikė; Z1 – ėshtė nota e shkallėzuar e provimit tė parė me zgjedhje; Z2 – ėshtė nota e shkallėzuar e provimit tė dytė me zgjedhje; MES – ėshtė nota mesatare e marrė nga Formulari A2;
KSH – ėshtė koeficienti i shkollės (i pari nė treshen e koeficientėve) KZ1, KZ2 – janė koeficientėt e lėndėve me zgjedhje(i dyti dhe i treti nė treshen e koeficientėve), KD1 dhe KD2 – janė dy koeficientė tė vendosur me Udhėzimin e Ministrit tė Arsimit Nr. 12, datė 11.03.2008 pėr shkollat profesionale dhe social-kulturore.

Pėr programet e studimit me konkurs, formula llogaritėse ėshtė: pikė Matura – janė pikėt e llogaritura me formulėn e mėsipėrme, ku Z1 dhe Z2 nuk merren parasysh pėr programet e studimit tė Universitetit tė sporteve tė Tiranės, Edukim fizik dhe sporte Elbasan e Shkodėr si dhe pėr tė gjitha programet e studimit tė Akademisė sė Arteve.

Nė kėto raste Z1, Z2 ose KZ1, KZ2 plotėsohen me zero. Pėr programet e studimit Arkitekturė (Tiranė) dhe Pedagogji e Specializuar (Vlorė) rezultatet e provimeve me zgjedhje Z1, Z2 merren nė konsideratė.

Libri i Transparencės 2010

Nė Librin e Transparencės 2010 pėr ata maturantė kandidatė qė kanė dhėnė provime me zgjedhje dhe kanė tė pasqyruara tė 5 elementet pėr llogaritjen e pikėve, pėr programet e studimit qė janė me konkurse janė llogaritur vetėm pikėt e maturės (duke marrė parasysh D1, D2, Mesatarja) dhe nuk janė marrė nė konsideratė pikėt e konkurseve meqenėse konkurset do zhvillohen mė vonė.

Pėr rrjedhojė ato nuk janė pikėt pėrfundimtare pėr ato programe studimi sepse nė fazėn e shpėrndarjes pikėt pėr programet e studimit me konkurse do tė llogariten siē edhe ėshtė shpjeguar mė lart (me formulėn pėr programet e studimit me konkurse).

Sa i pėrket atyre maturantėve kandidatė qė nuk kanė tė plotėsuara tė 5 elementėt e Maturės shtetėrore nė database (pra mungojnė provimet Z1 dhe Z2) pikėt e tyre janė shėnuar 0 pėr secilin program studimi tė kėrkuar.

Nė Librin e Transparencės, nuk pėrfshihen maturantėt qė nuk kanė kaluar qoftė edhe nė njė nga dy provimet e detyruara, pra janė vlerėsuar me notėn katėr si edhe ata maturantė qė nuk kanė nota D1 dhe D2 kaluese tė pasqyruara nė bazėn e tė dhėnave

Si plotėsohet Formulari i Korrigjimit tė Pasaktėsive 2010

Bashkė me Librin e Transparencės nė formė elektronike, shpėrndahet dhe Formulari i Korrigjimit tė Pasaktėsive, qė lidhet me tė dhėnat personale dhe notėn mesatare dhe nota e provimeve tė detyruara (D1, D2) dhe atyre me zgjedhje (Z1, Z2) tė ēdo maturanti.

Ky formular ėshtė pėrgatitur pėr tė evidentuar korrigjimet e pasaktėsive qė duhen bėrė pėr njė maturant. Formulari u jepet vetėm maturantėve qė kanė kontestime pėr tė dhėnat e tyre nė Librin e Transparencės.

Sipas APRIAL, maturantėt duhet tė ndjekin rrugėn e duhur pėr plotėsimin e formularit ku nė pjesėn e parė ėshtė e detyrueshme tė plotėsohen tė dhėnat pėr Rrethin, Bashkinė/Komunėn, Shkollėn dhe ID e maturantit.

Nė ēdo kuti shkruhet vetėm njė shkronjė ose njė numur. Shkronjat duhet tė jenė kapitale dhe numri me shifra arabe. Kėto tė dhėna janė tė domosdoshme pėr identifikimin e maturantit qė kėrkon ndryshime tė dhėnash.

Nė pjesėn e dytė, nė seksionin si ishte, janė tė detyrueshme tė plotėsohen tė gjitha tė dhėnat: emri, atėsia, mbiemri, datėlindja, nota mesatare (me shifra dhe me shkrim si nė Formularin A2). Praktikisht kėto tė dhėna janė si nė Librin e Transparencės.

Kėto ndryshime qė kėrkohen nga maturanti duhet tė konfirmohen nga mėsuesi kujdestar, Drejtori i Shkollės, qė pasi firmos vendos dhe vulėn e shkollės, si dhe nga Drejtori i DAR/ZA qė gjithashtu firmos dhe vulos kėtė formular


Kėtu mund tė gjeni formularėt dhe materialet shtesė tė nevojshmeLibri i TransparencėsShtuar më 21/08/2010, ora 10:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.