Si i shpëtuan policisë tre trafikantët që dërguan 1 ton kanabis në Itali (VIDEO)
Vëzhgimi i prokurorisë dhe i policisë i kishte vënë syrin 3 trafikantëve të drogës në Vlorë, por përsëri këta të fundit mundët t’i shpëtonin arrestimit të uniformave blu.

1 ton drogë të sekuestruar një ditë më pare në “Plazhin e vjtër” pranë portit të qytetit bregdetar, ka ngritur shumë pikëpyetje për organet ligjzbatuese, duke krijuar dyshimin për dekonspirim të aksioneve policore.

Trafikantët kishin dështuar 3 herë të tjera për të dërguar drogë drejt Italisë. Kështu në raportin e hollësishëm, thuhet se mbrëmjen e premte, pranë plazhit të Zvërnecit ishte tentative e pare, por që nuk u krye, pasi dërguesit e drogës kishin dyshuar se po përgjoheshin nga policia, duke e shtyrë një ditë më vonë transportin e kanabisit drejt Italisë.

Ndërkohë që tentativa e dytë dhe më guximshmja për të çuar me gomone 1 ton kanabis do të kryhen mbrëmjen e 9 shtatorit në plazhin e ri, ose siç njihet ndryshe Lungomare. Gomonia është afruar 2 metra larg bregut të detit por përsëri, trafikantët nuk ishin të sigurt për dërgimin e kanabisit drejt vendit fqinj.

Dyshimet për dekonspirim dhe rrjedhje të informacionit bëri që droga të ngarkohej në një tjetër vend. Mjeti lundrues u largua drejt portit të Vlorës thuhet në raportin e policisë, dhe qëndronte rreth 30 metra larg bregut të detit.

Trafikantët arritën ti largoheshin ndjekjes së policisë, ndërsa u sekuestrua lënda narkotike dhe baza ku ata qëndronin.
Së bashku me drogën u kapën edhe 6 armë zjarri të kalibrave të ndryshëm. Hetimet janë në proces verifikimi edhe nga kontrolli i brendshëm i policisë së shtetit, pasi dyshohet se ka pasur dekonspirim nga uniformat blu. /ABC News/
Shtuar më 11/09/2017, ora 17:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori