Si i grabitën shqiptarët dhjetëra mijëra euro pronarit grek: Jemi policë, do t'ju arrestojmë djalin
Më 11 shtator, rreth orës 5:30 të pasdites, dy burra me origjinë shqiptare dhe një grek, paraqiten jashtë një shtëpie në Kifissia, brenda një BMW X3 të madhe.

Të tre burrat hyjnë në shtëpi dhe takuan pronarin: “Përshëndetje! Jemi duke kërkuar djalin tuaj për ta arrestuar”. Tre autorët e krimit u shfaqën si “oficerë policie” të Policisë Financiare të cilët gjoja po hetonin “përfshirjen” e djalit të tij në një sulm elektronik ndaj një banke, nga ku ai menjëherë rrëmbeu shumën prej 6.000.000 euro.

Protothema.gr paraqiti sot detaje nga dosja e çështjes të formuara nga oficerët e policisë së Atikës Verilindore, sipas të cilës, anëtarët e grupit, me pretekstin se ishin oficerë policie, plaçkitën shtëpinë në Kifissia dhe rrëmbyen bizhuteri me vlerë 60,000 euro dhe sende të tjera me vlerë.

Njëri nga tre autorët madje shkoi aq larg sa të tregojë identitetin zyrtar të një oficeri policie, duke u thënë atyre se “ne po kryejmë një kontroll në shtëpi për të arrestuar një kriminel“.

Pastaj oficerët e policisë së ekipit DIAS pyesin pronarin e shtëpisë nëse ai kishte ndonjë problem dhe ai përgjigjet: “jo, unë nuk kam ndonjë problem dhe nuk kam thirrur policinë. Këta të tre po kërkojnë shtëpinë dhe ata janë oficerë policie!”

Të njëjtën natë, policia e Sigurimit u informua dhe, siç thuhet në dosjen e çështjes, “hetimi fillimisht zbuloi përfshirjen në vjedhje”.

Menjëherë oficerët e policisë së Shërbimit shkuan në vendngjarje, duke lokalizuar automjetin. Ishte BMW-ja e madhe që kishte përdorur kur mbërriti në shtëpinë në Kifissia me dy bashkëpunëtorët e tij.

Sipas shkresave të çështjes, “në orët e para të mëngjesit të 12 shtatorit, një këmbësor u gjet duke iu afruar automjetit të tyre, u ndalua nga policia dhe u dërgua në shërbim së bashku me automjetin”.

Nga kontrolli i makinës u gjet bluza me mëngë të shkurtra me shenjat e Policisë Greke që ai kishte përdorur një ditë më parë gjatë vjedhjes në shtëpinë në Kifissia, si dhe letërnjoftimin e pronarit që kishte marrë.

Kur u mor në pyetje nga burrat e sigurisë, ai përmendi një nga bashkëpunëtorët e tij, i cili u arrestua në shtëpi në Mandra. Në atë kohë, ai gjithashtu zbuloi bashkëpunëtorin tjetër në polici, ku u arrestua shpejt edhe autori i tretë.

Një hulumtim u zbulua se një pjesë e sendeve të vjedhura ishin shitur në një argjendari në Keratsini. Në shtëpinë e të pandehurit 50-vjeçar grek, u gjet një kartë zyrtare identiteti e një oficeri burgu, ndërsa autoritetet tani po hetojnë nëse ai ishte i përfshirë në akte të tjera kriminale. /panorama
Shtuar më 07/10/2020, ora 23:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori