Si e festuan myslimanët Kurban Bajramin në mbarë botën (FOTO LAJM)

Ditwn e sotme, myslimanwt nw tw gjithw botwn festojnw Kurban Bajramin.

Kjo festë shënon gatishmërin e Ibrahimit, të njohur si Abrahami në tradita tjera, për të sakrifikuar djalin e tij për Perëndinë.

Gjithashtu shënon ditën kur myslimanët kryejnë pelegrinazhin e haxhit në Arabinë Saudite – një detyrë fetare e detyrueshme që duhet të kryhet të paktën një herë në jetën e të gjithë muslimanëve të rritur.

Emërtimi "Kurban Bajrami" në gjuhën shqipe është huazim nga turqishtja – Kurban Bayramı, që do të thotë “Festa e Flijimit”.

Në kalendarin hixhri (islam), Kurban Bajrami bie në ditën e 10-të të muajit Dhulhixhxhe dhe zgjat për katër ditë. /albeu.com/
Shtuar më 21/08/2018, ora 15:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori