Shpërthen aktori shqiptar: E lashë protestën për teatrin, është bërë politike
Aktori Erion Isai është shprehur i revoltuar me “politizimin” e protestës së artistëve që kundërshtojnë prishjen e Teatrit Kombëtar.
I ftuar në emisionin “Rreze Dielli” në Report TV ai tha se aktorët nuk duhej të ishin takuar me kreun e opozitës Lulzim Basha, pasi kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës, ai nuk u kujdes për Teatrin por përkundrazi e shfrytëzoi pushtetin për të punësuar aktorë.

"Arsyeja pse unë kam hequr dorë nga protesta e Teatrit Kombëtar është sepse tashmë është kthyer në çështje politike. Dalin dhe flasin për një politikë të përgjithshme, marrin përsipër të flasin edhe për arkitekturë, janë bërë edhe arkitektë. Pastaj shkojnë dhe futen në zyrë të kryetarit të opozitës, gjë që mua nuk më duket normale. Unë nuk di që ndonjë nga 2 sindikatat të ketë kërkuar takim me kryeministrin dhe ai të ketë thënë jo.

Nuk ka ndonjë gjë të shkosh te lideri i opozitës, por ai nuk ka fuqi vendimmarrëse dhe ndaj nuk mund të jesh selektiv, të shkosh te njëri dhe jo tek tjetri. Unë e përmenda kreun e opozitës sepse edhe kur ishte në pushtet e vetmja gjë për të cilën ndërhynte ishte për të punësuar aktorë brenda Teatrit Kombëtar dhe nuk është interesuar ndonjëherë për kushtet e Teatrit,"-shprehet Isai.

Sipas aktorit arti shqiptar dhe veçanërisht aktorët sot kanë probleme shumë më të mëdha që duhet të zgjidhen me politikën, siç është moskthimi i të ardhurave që merren nga shitja e biletave tek teatri.

Debatit të madh nëse duhet apo jo të prishet Teatri Kombëtar, aktori i përgjigjet se mënyra e ndërtimit i takon arkitektëve e urbanistëve. Ajo për të cilën ai është i sigurt është se aktorët kanë nevojë për një teatër të ri.

"Godina do prishet patjetër. Ne kemi nevojë për një teatër të ri , të tjerat janë marrëzira. Nëse rikonstruktohet kjo godinë, apo bëhet e re, apo bëhet një sallë mes të dyjave, i takon arkitektëve , urbanistëve, historianëve , nuk i takon as regjisorëve as aktorëve. Është njësoj si të vijë Erion Veliaj dhe të më thotë kjo fryma mizanskenale që ke bërë këtu nuk funksionon,"-thekson aktori.

Erion Isain që prej vitesh e kemi parë si aktor humori në dhjetra role tashmë vjen nën petkun e regjisorit me shfaqjen “Nderi i Kombit. Brekët e shekullit të ri” që po shfaqet aktualisht në Teatrin Kombëtar Eksperimental Kujtim Spahivogli në Tiranë, pas një turneu në disa qytete të vendit.

Vepra e shkruar nga Vangjel Kozma do të vazhdojë të vihet në skenë në datat 18, 19, 20 dhe 21 prill në sallën Moliere të këtij teatri. /albeu.com/
Shtuar më 18/04/2018, ora 19:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori