Shoku i Shullazit plas “bombën” , ja çfarë thotë për biznesmenin Beqja
Gjatë seancës së pyetjeve të biznesmenit Ylvi Beqja dhe grupit të Emiljano Shullazit, të cilët akuzohen për gjobëvënie, ka dalë edhe një detaj tjetër.

Endrit Zela është shprehur se Beqja është kërcënuar nga një prokuror i Krimeve të Rënda dhe për këtë ka shkuar të kërkojë ndihmë te Shullazi.

Por sipas biznesmenit kjo është një fantazi e grupit të Shullazit.

“IA KE PIRE LENGUN GJYKATES”

Shullazi, gjykatës: Po mirë, të na përgjigjet Prokuroria atëherë. A kemi ardhur të sqarohemi këtu? Si qenka kjo, ky akuzon dhe pastaj s’i kujtohet. E mbyllim gjyqin fare, pra. Se media u shqye duke thënë i penduari. Ça i penduari është ky. Kjo është pendesa, s’më kujtohet, s’më kujtohet?

Kryesuesi Prendi: Dëshmitari nuk është i detyruar të përgjigjet. Ai gëzon cilësi të veçanta, pasi nuk po pyetet si dëshmitar i thjeshtë, por si një person i bashkëpandehur në një procedim të lidhur. Është e drejta e tij të mos përgjigjet për pyetjet, për të cilat nuk do të përgjigjet.

Shullazi: Ky vjen dhe akuzon e tani nuk përgjigjet. Ça ligji është ky kështu?

Kryesuesi: Ju risqaroj që për shkak të cilësive të veçanta, ka të drejtën të mos përgjigjet.

Shullazi, Beqjes: The që me ke dhënë 400 mijë euro. Ku i ke marrë?

Beqja: Kam pasur lekë më vete, të miat. Kam marrë dhe nga një llogari në bankë.

Shullazi: Çfarë llogarie?

Beqja: Ky po intimidon. Unë nuk tregoj llogari të tjera bankare, se kam frikë se më vënë gjobë prapë.

Shullazi: Sa lekë më ke dhënë kesh?

Beqja: Rreth 400 e ca mijë euro. Ky vazhdonte kërkonte. Pastaj kam firmosur çek.

Shullazi: Kur çohem unë dhe prokurori në këmbë para gjykatës, duhet të çohet dhe ky në këmbë. Ky ia ka pirë lëngun gjykatës.

KERCENIMI i QYQES

Endrit Qyqja: Çfarë kam bërë unë?

Beqja: Unë gjykatës i vë në dispozicion çeqet që kam tërhequr. Endrit Qyqen e kam marrë në telefon dhe i thashë të më takojë. Ai më tha “vij për 10 minuta”. Erdhi bashkë me Endri Zelën. i thashë që Prokuroria më ka bllokuar pronën. i thashë që për 10 për qindëshin e parë jua kam dhënë 500 mijë euro. Do ju plotësoj 700 mijë euro dhe tërhiquni nga prona. Këta më thanë “atë pronë do ta gëzojë vetëm Mili” dhe “ne hedhim në tokë më të mirin”. Pasi u ndamë, ua thashë edhe njëherë në telefon të njëjtën gjë. U thashë tërhiquni nga prona se ‘do jem unë halli juaj’, pasi do u drejtohem organeve.

Endri Zela: Si jemi njohur bashkë?

Beqja: S’kemi pasur njohje.

Zela: Të kam bërë ndonjëherë presion unë ty?

Beqja: Atë ditë, kur ishin bashkë, ti e dëgjove ç’tha ky dhe më the “Po, ke ndonjë kundërshtim?”.

Zela: Më ke thënë ndonjëherë që ndihesh i kërcënuar, që të kanë kërcënuar?

Beqja: Këta (të pandehurit) ishin kërcënuesit.

Zela: Si qenkemi ne kërcënuesit? Ne ishim kërcënuesit dhe ti na merrje për të kërkuar ndihmë nga kërcënimet?! Jemi takuar ndonjëherë te “M…”? Nuk më ke thënë që ndihesh i kërcënuar nga një prokuror i Krimeve të Rënda?

Beqja: Nuk ka ndodhur. Është fantazi.

(Ndërhyn Qyqja nga vendi: T’i na çave telefonin, duke kërkuar ndihmë).

Zela: Çfarë i kam thënë unë gruas tënde?

Beqja: Nuk më kujtohet. /albeu.com/
Shtuar më 05/07/2017, ora 19:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori