Shkurtohen kreditë për Shqipërinë
Banka Europiane e Investimeve do të shkurtojë financimet për vendet e Ballkanit Perëndimor përfshirë dhe Shqipërinë. Lajmi i njoftua nga zëvendëspresidenti i Bankës, Dario Skanapieko i cili gjatë një konferencë për shtyp në Beograd deklaroi se kreditë e reja në Ballkanin Perëndimor mund të ulen me 20 për qind,

Me anë të këtyre masave BEI synon të pastrojë të gjitha fondet e padisbursuara për projektet në Shqipëri, Serbi, Bosnje dhe Maqedoni. Për periudhën 2007-2011, Banka Europiane e Investimeve ka nënshkruar 4.2 miliardë euro kredi për projektet në vendet e rajonit tonë.

Banka Europiane e Investimeve financon kryesisht projekte zhvillimi, që nga infrastruktura e deri tek mbështetja direkte për biznesin. /albeu.com/
Shtuar më 10/03/2012, ora 15:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori