Shkatërrohet banda e "skifterave" shqiptarë në Itali
Policia italiane përsëri ka goditur një grup shqiptarësh që kryenin vjedhje në banesa e biznese.

Sipas të dhënave në pranga ditën e sotme kanë rënë tre shqiptarë dhe një shtetas rumun si dhe janë shpallur në kërkim 4 persona të tjerë.

Të arrestuarit akuzohen se kanë bërë një sër vjedhjesh në zonën e në Trento e Bolzano, ndësra operacioni për kapjen e tyre kishte fillua nga vera, midis korrikut e gushtit.

Pika kyç e operacionit ishte më 10 tetor, me arrestimin në flagrancë të njërit prej shqiptarëve që ishte anëtar i grupit kriminal.

Ky i fundit u arrestua nga polica italine në tentativë për të futur në Shqipëri sednet e vjedhura .

Vjedhjet e kryera janë 30, prej tyre 26 në Trento dhe katër në Bolzano, të gjitha me të njëjtën mënyrë, duke hyrë nga ballkonet apo dritaret, me një aftësi të veçantë për të arritur katet e larta të banesave.

Baza e tyre ishte një apartament në dispozicion të një gruaje, ku bëheshin planet dhe mbanin objektet e vjedhura.

Agjentët kanë sekuestruar objekte të vjedhura me vlerë rreth 40 mijë euro. Hajdutët preferonin sende luksi, si stoli dhe çanta të shtrenjta. /albeu.com/
Shtuar më 23/01/2019, ora 16:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori