Sherr tek PD-ja, Grida i zë vendin Jozefinës
Një çështje e nxehtë është krijuar kohët e fundit brënda PD, referuar kupolës drejtuese. Personazhi i radhës që ka shkaktuar një zhurmë të madhe në këtë parti është Grida Duma, e cila duket se po përballet në një betejë mjaft të fortë me Jozefina Topallin.

Teksa Lulzim Basha propozon Grida Dumën për nënkryetare të PD-së, Jozefina Topalli kundërshton. Kaq mjafton që nga kjo përplasje, të bllokojë zgjedhjen e forumeve të opozitës.

Mbledhja e Këshillit Kombëtar te PD duket se do të dojë ende kohë për t’u mbledhur. Zgjedhja e nënkryetarëve të PD-së, ndonëse ka shkaktuar një krizë të re mes demokratëve, nuk përbën “emergjencë”. Varianti më i besueshëm për ngërçin është kandidatura e Grides si nënkryetare.

Kjo është një kandidaturë e propozuar, e mbështetur dhe që po mbrohet me çdo kusht nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha. PD-ja ka nisur një tjetër bojkot. Fjala është për bojkotin e mbledhjes së Këshillit Kombëtar, ku që nga rizgjedhja e emrave të rinj të Këshillit Kombëtar, anëtarët nuk janë mbledhur ende për të bërë konstituimin e tij dhe më pas për të përzgjedhur Kryesinë e Madhe dhe strukturën drejtuese. Mësohet se shtyrja e mbledhjes, ku pritet të ripërtërihet kupola drejtuese e PD-së është bërë nga Basha, për shkak të mosmarrëveshjeve që ka ai me eksponentët e tjerë të rëndësishëm të PD-së për çështjen e nënkryetarëve dhe emrat e drejtuesve të tjerë.

Sipas burimeve nga sekretariati i PD, debati që ka futur opozitën në një bojkot të brendshëm është përqendruar së fundmi tek skema për emërimin e nënkryetarëve dhe në fokus është Grida Duma, emri i së cilës ka sjellë shumë reagime dhe presione pranë Bashës ditët e fundit.

Variantet që kanë shkaktuar përplasjen mes Bashës dhe pjesës tjetër është dyzimi i qëndrimeve rreth nënkryetarëve. Në variantin e parë thuhet se PD do të ketë dy nënkryetarë. I pari është kreu i grupit parlamentar, ndërsa tjetri zgjidhet nga kryetari. Sipas statutit të ri, i takon kryetarit Basha të përcaktojë se sa nënkryetarë do të ketë PD-ja, e mbi çfarë kriteresh do të përzgjidhen ata. Ekzistojnë dy skema mes të cilave Basha duhet të zgjedhë. Mbajtja e 2 nënkryetarëve. Kreun e grupit parlamentar Edi Paloka dhe nënkryetarin e Kuvendit Edmond Spaho, ndërsa varianti i dytë është ai i shtimit të nënkryetarëve duke e bërë PD-në me 5 nënkryetarë. Të dyja variantet janë në tryezën e Bashës, ndërsa variantin për shtimin e numrit të nënkryetarëve e mbështesin posaçërisht të ardhurit e rinj në PD, sidomos Grida Duma, e cila po përpiqet që të fitojë një pozicion si nënkryetare e kësaj partie. Në shkrimin e publikuar tek "Shekulli", variantet e shtimit të numrit të nënkryetarëve duket se mbështeten dhe nga Jozefina Topalli, e cila kërkon që të marrë gjithashtu një post nënkryetareje në parti. Burime nga PD-ja bëjnë të ditur se moduli i dytë që sugjeron shtim të numrit të nënkryetarëve është parë nga deputetët apo zyrtarët e vjetër në këtë parti, si një modul që katapulton në rangjet më të larta persona pa të kaluar dhe pa karrierë në PD. /albeu.com/
Shtuar më 22/10/2014, ora 17:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori