E FUNDIT/ Sërish lëkundje tërmeti në Durrës
Reagon Meta: Shumë turp! As sampistët e Ramiz Alisë nuk e kanë prekur me dorë artistët
Presidenti i vendit, Ilir Meta ka vendosur ti bashkohet protestës për Teatrin Kombëtar me anë të një postimi në Facebook.
Meta shprehet se rrethimi i Teatrit me policë ëshrë një ulje për vlerat kulturore të vendit duke shkaktuar kështu një ngjarje tepër të shëmtuar e të turpshme.

Meta ka vazhduar më tëj duke i bërë thitje policisë të respëktojë artistët dhe të mos i dhunojë ata fizikisht.

Reagimi i plotë i Metës

Rrethimi me policë i Teatrit Kombëtar dhe përplasjet fizike me komunitetin e artistëve, të cilët janë aty në mbrojtjen e një prej vlerave të trashëgimisë tonë historike, kulturore e kombëtare, janë një ngjarje e shëmtuar dhe e turpshme.

I bëj thirrje Policisë së Shtetit të respektojë artistët dhe të mos i dhunojë ata fizikisht në ushtrimin e së drejtës së tyre për të protestuar ndaj një vendimi abuziv e korruptiv për prishjen e godinës së Teatrit, dhe as t’i lëndojë ata shpirtërisht, në respekt të dinjitetit njerëzor dhe kontributeve të vyera që kanë dhënë për artin e kulturën kombëtare.

As sampistët e Ramiz Alisë nuk e kanë prekur me dorë Edmond Budinën në dhjetor '90!

Shumë turp! Shumë turp! Shumë turp!


Shtuar më 24/07/2019, ora 10:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori