SHBA: Puna e statusit te Kosoves eshte kryer
Albeu.com
Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar Serbinë se nuk është përfshirë në bisedime serioze përpara hartimit dhe dërgimit të propozim-rezolutës në Kombet e Bashkuara.
"Mendojmë se çdo përgjigje e Asamblesë së Përgjithshme ndaj opinionit të GJND-së duhet të fokusohet në shtyrjen përpara të Kosovës e Serbisë drejt rrugës që i çon në përmbushjen e synimeve për anëtarësim në BE. Përgjigja nuk duhet t'i kthejë prapa dy vendet në çështje si ajo e statusit, që është çështje e zgjidhur. Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran", thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA-ve në Beograd.
Shtuar më 30/07/2010, ora 20:25
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori