SHBA dhe BE për Vetting-un: Respektojmë autoritetin e Kushtetueses
SHBA dhe BE kane reaguar në lidhje me vendimin e sotëm te Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e ligjit te Vetting¬ut, që është një nga me te rëndësishmit të reformës në drejtësi.

Ne reagim theksohet se, respektohet autoriteti i Gjykatës, por nga ana tjetër kërkohet qe ligji t’i referohet Komisionit te Venecias sa me shpejt te jete e mundur.

Deklarata e plotë:

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian respektojnë autoritetin e Gjykatës Kushtetuese për të shqyrtuar Ligjin e Vetingut dhe pezulluar zbatimin e tij.

Gjykata Kushtetuese ka thënë se do t’ia referojë ligjin Komisionit të Venecias. Nxisim që ky referim të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar vonesa.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian mbeten të përkushtuar ndaj zbatimit të plotë të reformës së gjyqësorit. /albeu.com/

Shtuar më 25/10/2016, ora 19:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori