Sharrat në burgun e Drenovës me ndihmën e policisë
Policia e Korçës ka zbardhur detaje për futjen e katër sharrave që presin hekur në burgun e sigurisë së lartë në Drenovë. Mësohet se sharrat janë futur në qeli bashkë me ushqimet e paketuara, pas arratisjes së 23 nëntorit.

Sipas policisë, sharrat ishin futur në qelinë e të burgosurit Dan Hutra, i cili vuan dënimin prej 25 vitesh burg për vrasjen e bashkëshortes së tij në vitin 2007. Më pas sharrat janë fshehur në një kuti shahu dhe janë dërguar në sektorin e paraburgimit, ku ndodhen të rinjtë që ndihmuan Admir Tafilin në arratisjen e bujshme të nëntorit.

Sipas policisë, kalimi i kutisë së shahut nga sektori i sigurisë së lartë tek paraburgimi dyshohet të jetë bërë me ndihmë të oficerëve të burgut. Ndërkohë prokuroria e Korçës ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Dy ditë më parë forcat e sigurisë zbuluan në burg katër sharra që presin hekur. Nga verifikimet paraprake rezulton se kontrolli i ushtruar në regjimin e brendshëm të të dënuarve në sektorin e sigurisë së lartë dhe sektorin e paraburgimit, është bërë nga grupi i Transferim-Shoqërimeve dhe Sigurisë në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

Burime brenda burgut të Drenovës pohuan se gjatë një kontrolli në sektorin e paraburgimit, mbrëmjen e së premtes janë gjetur katër sharra që presin hekur. Policia bën të ditur se sharrat u gjetën në një kuti shahu në dhomën ku qëndrojnë 3 personat që akuzohen se kanë ndihmuar Admir Tafilin dhe 6 të dënuarit e tjerë në arratisjen e bujshme të 23 nëntorit, të cilët janë pikërisht Elvis Lami, Olsjan Maçi, Albi Maçini. Gjithashtu, grupi i kontrollit gjeti edhe 2 telefona celularë në qelitë e Durim Lekës dhe Almarin Muçës. /albeu.com/
Shtuar më 12/01/2014, ora 11:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori