Serbia do ndertoje baze ushtarake ne kufi me Kosoven
Albeu.com
Serbia do te ndertoje nje baze ushtarake ne jug te Serbise ne kufi me Kosoven. Vendimi eshte marre nga Ministria e Mbrojtjes së Serbisë. Baza e re do te jete pikerisht ne Cepotin, vetem 5 kilometra larg qytetit te Bujanocit, nje vend i banuar ne shumice me shqiptare.
Ndërtimi i bazes do të filloje në vitin 2008. Kjo baze do të jetë në shërbim të ushtrisë serbe që është në kufi me Kosovën. Sipas qeverisë serbe ndërtimi i bazës, ishte ndërprerë për shkak të mungesës së parave. Jugu i Serbisë i cili kryesisht banohet nga shqiptarët kontrollohet nga ushtria serbe, policia serbe si dhe njësitet e xhandarmerisë. Shqiptarët e kësaj ane kanë kundërshtuar ndërtimin e kësaj bazë duke thënë se shtimi i forcave serbe mund të sjelle vetëm destabilizim. Rikthimi i ushtrise ne kufi me Kosoven, vetem sa perforcon parlajmerimet e beogradit per te riktyer ne nje te aferme trupat serbe ne Kosove. News24
Shtuar më 10/09/2007, ora 15:45
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori