Sëmundja që po përhapet me shpejtësi në vendin tonë
Vitet e fundit shihet një tendencë gjithnjë e në rritje e të prekurve nga sëmundja e kockave ose siç njihet ndryshe Osteoporoza.

Mjekët specialistë deklarojnë se kjo sëmundje nuk prek vetëm moshën e tretë, por edhe kategori të tjera të popullatës.

Problemet me kockat ose siç njihet ndryshe sëmundja e Osteoporozës duket se është një fenomen që vitet e fundit po prek një pjesë të madhe të popullatës sipas mjekëve.

Mjekët specialistë tregojnë disa nga nga komplikacionet që sjell kjo sëmundje, ku ndër të tjera veçojnë reduktimin e masës kockore dhe brishtësinë e kockave.

Po sipas mjekëve, osteoporoza nuk prek vetëm moshat e treta, por edhe të rinjtë dhe përdoruesit e alkoolit.

Mjekët specialistë japin edhe disa këshilla se si të kujdesemi që të kemi kocka sa më të forta, duke veçuar si element kryesor vitaminën D dhe marrjen e rrezeve të diellit në mënyrë sa më natyrale. /albeu.com/
Shtuar më 26/04/2019, ora 18:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori