Samarxhic: Propozimi ynë në New York, pavarësi thelbësore për Kosovën
Albeu.com
Ministri serb për Kosovën Sllobodan Samarxhic ka deklaruar se pala negociatore serbe në bisedimet e New York-ut do të ofrojë autonomi të gjerë për Kosovën. Sipas Samarxhic propozimi u siguron shqipëtarëve vetëqeverisjen ndërsa Serbia do të mbajë me ta vetëm lidhje të dobëta.

Ky propozim vjen pasi treshja ndërmjetësuese kërkoi nga pala shqiptare dhe ajo serbe propozime konkrete. Propozimi i Prishtinës ka të bëjë me traktatin e fqinjësisë së mirë me Serbinë.
Shtuar më 25/09/2007, ora 15:39
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori