Rusia do ta respektojë vullnetin e popullit shumicë të Kosovë
Albeu.com
Kështu është shprehur shefi i Zyrës ruse në Prishtinë Sergej Bazdnikin. Ai ka thënë për radion gjermane "Dojçe vele" se qëndrimi i Rusisë lidhur me statusin e Kosovës është jashtëzakonisht i qartë dhe preciz.Rusia do ta respektojë vullnetin e popullit shumicë të Kosovë për statusin, por kërkon të respektohen edhe të drejtat e minoriteteve, para së gjithash të atij serb.

"Ne mbështesim dhe pajtohemi me rekomandimet që përmbajnë dokumentet e Grupit të Kontaktit, ka thënë Bazdnikin.

Shtuar më 13/02/2006, ora 15:10
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori