Edi Rama paguan 21 persona për menaxhimin e Facebook-ut
Rusët “Ujqërit e Natës” afrohen te shqiptarët, a do të nxisin konflikt?
Pëlqej
Klubi i motoristëve rusë “Ujqërit e Natës”, i njohur për nacionalizëm dhe besnikëri ndaj presidentit Vladimir Putin, ka njoftuar se do të bëj një turne në Bosnje dhe Serbi në mes të marsit.

Dhjetëra anëtarë të grupit, i cili është nën sanksione të SHBA-së për shkak të rolit të tij në luftën e separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës, do të bëjë turne në vendet ballkanike “për të hulumtuar ndikimin kulturor të Perandorisë Ruse në Ballkan”, tha grupi në ueb-faqen e tij.

Ministri për Siguri Kombëtare i Bosnjës, Dragan Mektiq, i ka kritikuar më herët “Ujqërit e Natës”, duke thënë se ata synojnë të frikësojnë serbët e moderuar të Bosnjës dhe joserbët përpara zgjedhjeve në tetor.

Ujqërit e Natës” nuk janë “klub i motoristëve tipikë, ata bartin mesazhe të fuqishme politike”, ka thënë Mektiq, duke cituar raportet e mëhershme se grupi planifikon të hapë një zyrë në Banjallukë për të monitoruar zgjedhjet.

Ujqërit e Natës” thanë se anëtarët e tyre do të vizitojnë Bosnjën dhe Serbinë për rreth nëntë ditë, nisur nga 19 marsi, në Beograd.


Shtuar më 14/03/2018, ora 10:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori