Rritet numri i tė prekurve me HIV
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Rritet numri i tė prekurve mė HIV AIDS. Gjatė vitit 2013 janė diagnostikuar 122 raste tė reja, ku muaji dhjetor ka regjistruar numrin mė tė madh me 26 raste.


"Vihet re njė trend nė rritje i numrit tė femrave. Pjesa mė e madhe e rasteve nė Shqipėri, diagnostikohen nė stadin AIDS, cka ėshtė pasojė e nivelit tė ulėt tė testimit vullnetar. 3 pėr qind e femrave janė testuar ndonjėherė pėr infeksionin HIV nė Shqipėri dhe rreth 4 pėr qind e meshkujve", thotė Roland Dani, koordinator i HIV AIDS nė ISHP.

Shqipėria numeron gjithsej 696 persona tė diagnostikuar, por mendohet tė jenė edhe mė shumė tė infektuar, pasi rastet e diagnostikuara janė paraqitur nė stade tė avancuara. /albeu.com/
Shtuar më 17/01/2014, ora 18:13
Arber Arbana
e Dielë 19 Janar 2014, Ora 05:47
Kjo seemundje e quajtur edhe SIDA vjen nga degradimi i menyres se jeteses se individid te çekuilibruar ne disa dejtime. Kur organizmi humbet aftesine gjeneruese degradohen qelizat dhe shfaqen lloj lloj truptha molekulash organike te quajtura viruse side.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.