Rritet numri i të prekurve me HIV
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Rritet numri i të prekurve më HIV AIDS. Gjatë vitit 2013 janë diagnostikuar 122 raste të reja, ku muaji dhjetor ka regjistruar numrin më të madh me 26 raste.


"Vihet re një trend në rritje i numrit të femrave. Pjesa më e madhe e rasteve në Shqipëri, diagnostikohen në stadin AIDS, cka është pasojë e nivelit të ulët të testimit vullnetar. 3 për qind e femrave janë testuar ndonjëherë për infeksionin HIV në Shqipëri dhe rreth 4 për qind e meshkujve", thotë Roland Dani, koordinator i HIV AIDS në ISHP.

Shqipëria numeron gjithsej 696 persona të diagnostikuar, por mendohet të jenë edhe më shumë të infektuar, pasi rastet e diagnostikuara janë paraqitur në stade të avancuara. /albeu.com/
Shtuar më 17/01/2014, ora 18:13
Arber Arbana
e Dielë 19 Janar 2014, Ora 05:47
Kjo seemundje e quajtur edhe SIDA vjen nga degradimi i menyres se jeteses se individid te çekuilibruar ne disa dejtime. Kur organizmi humbet aftesine gjeneruese degradohen qelizat dhe shfaqen lloj lloj truptha molekulash organike te quajtura viruse side.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit