Rrezikoi jetën e tij nën gërmadha, nderohet me medaljen e artë Luan Kapaj (VIDEO)
Ditën e sotme kryeministri Edi Rama i ka dhënë medaljen e artë të vlerësimit profesional zjarrëfikësit Luan Kapaj.

Kapaj është cilësuar si hero në ditët e vështira që kaloi vendi pas tërmetit të 26 nëntorit që mori 51 jetë të pafajshme.

Në një ceremoni të shkurtër në ambientet e Kryeminsitrisë, Rama tha se kishte emocione që sot po jepte këtë medalje, të cilën para pak javëve ua dhuroi dhe efektiëve të huaj që morën pjesë në operacionet e kërkim shpëtimit.

“Më vjen mirë që këtu për ta nderuar Luanin kanë ardhur edhe ata që e kanë një jetë të dytë nga Luani. Dëgjova edhe kolegë të huaj të Luanit, që u shprehën me një admirim të jashtëzakonshëm për aktet e tij.

Njëri më tha se nuk arrij të kuptoj, si mund të ishte një njeri aq i gatshëm të sakrifikonte jetën e tij, edhe pse tha, që kam parë episode të jashtëzakonshme që prapë se prapë nuk janë për aq sa kujtoj”, u shpreh Rama.

"Jam i privilegjuar dhe i prekur që jam pranë teje, sepse në kushtet e jetës së përditshme njerëzit si ti janë thjeshtë në jetën e tyre dhe ne rrallë i shohim. Të jam shumë mirënjohës dhe të falenderoj për gjithcka“.

Ndërkohë Kapaj para Ramës u shpreh se ishte krenar që kishte shpëtuar dy jetë dhe ata sot ishin me të në sallë.

“Më shumë se sa krenarë më bën krenarë për dy qytetarët e mi që marrin ajrin e kësaj toke dhe shikojnë dritën e diellit. Do i shërbej popullit tim deri në ditën e fundit të jetës sime” tha ai. /albeu.com/


Shtuar më 30/12/2019, ora 16:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori