Rrëfimi për një shqiptar pa emër të varrosur në Greqi
U vetëvra pasi mësoi për sëmundjen, ‘dëshmia’ e një varri pa emër që i përket një shqiptari

Personi ka ikur nga Shqipëria rreth vitit 1978.

“Këtu është njohur me emrin Jani Varelas dhe njihej edhe si mësuesi Jani. Ai vdiq në moshën 72 vjeçare.

Ishte në spitalin e Athinës kur mësoi se ishte i sëmurë rëndë. Ai u hodh nga ballkoni i spitalit të Athinës dhe aty humbi jetën, në gusht të vitit 1990.

Ai u varros nga një familje greke, pas një debati të gjatë me priftin, pasi ky i fundit nuk pranonte ta varroste shqiptarin, për shkak se kishte kryer aktin vetëvrasës dhe feja nuk e pranonte këtë veprim”, thuhet në dëshminë e emisionit “Pa Gjurmë”.
Shtuar më 21/05/2019, ora 23:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori