Rrapo do të ekstradohet drejt SHBA-së
Arkiv
Almir Rrapo, i arrestuar më 2 korrik si pjesë e një organizate kriminale që vepronte në Nju Jork do të ekstradohet drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjatë shpalljes së vendimit, gjyqtari tha se ekzistojnë të gjitha kushtet për ekstradimin e 27 vjecarit, i cili akuzohet nga prokuroria e Nju Jorkut për një sërë veprash penale, që nisin nga shtantazhi deri tek vrasja e gradës së dytë e shtetasit Erion Shehu.

Gjykatësi deklaroi se ky vendim jepet në përfundim të shqyrtimit të të gjitha provave shkresore, mandateve të arrestit të dërguara nga SHBA dhe akuzave të përpiluara ndaj tij.

Ndërsa ishte i pranishëm në seancat e mëparshme, gjatë dhënies së këtij verdikti, i pandehuri mungonte, por përfaqësohej nga dy avokatët e tij mbrojtës.

Almir Rrapo u prangos brenda në territorin e ambasadës amerikane në Tiranë, në vijim të një operacioni të kryer në Amerike, në bazë të dy mandateve arresti, njëri i lëshuar që në maj të këtij viti dhe tjetri në gusht.
Shtuar më 30/09/2010, ora 20:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori