Rosalinda, shqiptarja hajdute e cila u kthye në makthin e holandezëve
Rosalinda Konomi e shijoi lirinë vetëm 6 ditë, pasi ditën e shtatë ajo u kthye sërish në qeli. 42-vjeçarja nga Lushnja, e cila ka jetuar një kohë të gjatë në Holandë, njihet si një hajdute seriale.

Ajo ndryshon shpesh vendbanimin, por jo skemën e vjedhjeve, që siç rezulton në vëmendje të saj, janë çantat dhe kuletat e femrave që hyjnë në dyqane për të blerë.

Edhe arrestimi i fundit i Rosalindës u krye nga komisariati numër 3, pasi në një dyqan veshjesh për fëmijë dyshohet të ketë vjedhur një çantë dore dhe 4.500 lekë.

Edhe pse fundjavë, gjatë masës së sigurisë gjyqtarja e gatshme aplikoi gjykimin e drejtëpërdrejtë, duke çelur shqyrtimin gjyqësor ku u dëgjuan palët, shkruan TCH.

Prokurori, përveçse kërkoi arrest me burg, tha se ka prova shkresore dhe kamera sigurie që vërtetojnë implikimin e saj. Burime zyrtare thanë se Rosalinda është shfajësuar duke u justifikuar se çantën e kishte gjetur në rrugë.

Gjykata është tërhequr për të dëgjuar pretendimin përfunditar të prokurorisë se sa burgim do të kërkojë. Hajdutja bjonde u arrestua një vit më parë pasi rrëmbeu çantën e bashkëshortes të një zyrtari policie.

Më pas u vërtetua autorësia për të paktën edhe 6 vjedhje të tjera. Por më herët vajza, e cila nga një ish-e përndjekur pas viteve ‘90 emigroi në Holandë, është arrestuar edhe nga policia e Fierit për 5 vjedhje. /albeu.com/

Shtuar më 10/06/2017, ora 16:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori