Rompuy: BE të zgjerohet me Ballkanin
Presidenti i Këshillit të Evropës, Herman Van Rompuy, mbrëmë vonë ka ftuar vendet e Bashkimit Evropian që të përfundojnë unitetin evropian dhe në anëtarësi të pranojnë dhe vendet e Ballkanit perëndimor.

“Zgjerimi nuk eshte vetem nje proces burokratik nga ana e Brukselit. Duhen patur parasysh edhe ngjarjet e ndodhura qe pas vitit 1989. Europianet i perkasin kesaj bashkie. Ne jemi nje union” u shpreh Van Rompuy.
Ne fjalimin e tij Van Rompuy theksoi rendesine qe ka ideja e nje Europe te bashkuara dhe procesi i zgjerimit me vendet e tjera.

Ai ftoi qeveritë pro evropianevendet e Ballkanit perëndimor që të mos humbasin entuziazmin, ndërsa popullatën të mos humbas shpresën.

Këto komente Van Rompej i bëri në prani të kancelares gjermane Angela Merkel dhe shumë politikanëve tjerë evropianë. (albeu.com)
Shtuar më 10/11/2010, ora 12:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori