Riker: Qeveria e re të ulet të punojë për njerëzit
Shtetet e Bashkuara të Amerikës apelojnë që maxhoranca dhe opozita të punojnë së bashku. Zv.ndihmëssekretari i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, Filip Riker, tha në një intervistë për “Bugajski Hour”, dhënë për gazetarin Janush Bugajski në “AS” se Presidentit Obama dhe SHBA-ve për zhvillimin e mirë të zgjedhjeve dhe nxitjen prej tij për ta rrokur këtë mundësi teksa qeveria e re përgatitet të marrë drejtimin në shtator dhe të ulet të punojë për njerëzit.


“Këtu nuk ka ‘fituesi merr gjithçka’. Është çështje e të punuarit së bashku. Më pëlqen ajo që thatë për ‘shtrirjen e dorës’. Pikërisht përpiqemi të bëjmë në diplomacinë tonë, ku mbajmë kontakte me të gjithë spektrin politik në të gjitha këto vende. Ambasadori ynë, Aleksandër Arvizu, ka qenë jashtëzakonisht i hapur për t’u takuar dhe folur me të gjithë njerëzit, dhe e ka bërë këtë që pas zgjedhjeve, përsa i përket angazhimit të tij, urimeve të përcjella në emër të Presidentit Obama dhe SHBA-ve për zhvillimin e mirë të zgjedhjeve dhe nxitjen prej tij për ta rrokur këtë mundësi teksa qeveria e re përgatitet të marrë drejtimin në shtator dhe të ulet të punojë për njerëzit”.
Shtuar më 14/09/2013, ora 10:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori