Rezultatet e zgjedhjeve (rinovohet vazhdimisht)
Pëlqej
Albeu.com
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
14:00 Rezultatet paraprake per Tiranen. Sipas te gjitha gjasave fitorja e Rames eshte gati e sigurte. Ai akoma ruan epersine e votave mbi Olldashin. Lexoni perqindjet e votave ne te gjitha njesite e Tiranes.13:40- Rezultatet paraprake nė njėsitė bashkiake tė Tiranės deri nė prėn 13:30

Njėsia nr. 1
Rezultat perfundimtar
Rama: 55.011%
Olldashi: 49.92%

Njėsia nr. 2
Rama: 56.20
Olldashi: 43.79

Njėsia nr.3
Rama: 59.30%
Olldashi: 40.68 %

Njėsia nr.4
Ka pėrfunduar numėrimi
Rama: 55.86%
Olldashi: 44.13%

Njėsia nr.5
Rama: 65.99%
Olldashi:34.01%


Njėsia nr.6
Rama:58.16%
Olldashi:41.83%

Njėsia nr.7
Rama: 52.88%
Olldashi:47.11%

Njėsia nr.8
Olldashi: 51.55%
Rama:48.44%

Njėsia nr.9
Rama: 53.38%
Olldashi:46.62%

Njėsia nr.10
Rama: 55.82%
Olldashi:44.17%

Njėsia nr.11
Olldashi: 50.58%
Rama:49.42%

8:54-Nė Tiranė Rama vazhdon tė kryesojė me 9 pikė mė shumė se Olldashi

Nė bazė tė rezultateve tė deritanishme nė njėsitė bashkiake tė Tiranės rezulton se kandidati socialist Edi Rama kryeson kundrejt atij demokrat Sokol Olldashi me 9 pikė mė shumė. Pėrkatėsisht, zoti Rama deri mė tani ka fituar 55.14 pėrqind tė votave kurse demokrati Olldashi, 44.23 pėrqind.


8:30-Sitauatė e qetė nė komunėn e Bushatit nė Shkodėr

Nė Bushat mėngjesi i sotėm ka nisur i qetė. Situata paraqitet e njėjtė me atė tė orės 24:00 tė njė dite mė parė kur protestuesit u larguan duke lejuar numėrimin e votave. Kandidati i pavarur Zef Hila ka kėrkuar nga protestuesit tė ruajnė qetėsinė qė tė numėrohen votat. Ndėrkohė forcat e policisė vazhdojnė tė mbajnė tė rrethuar qendrėn ku do tė numėrohen votat. Lidhur me qarkun e Shkodrės, Partia Demokratike ka fituar ndjeshėm nė shkallė qarku. Gjithashtu PD ka arritur tė fitojė edhe nė ato zona qė pėr 16 vjet kanė qenė bastione tė PS-sė. ///start///


07:10-PS fiton nė bashkinė e Durrėsit

Gara e Durrėsit ka pėrfundur me fitoren e kandidatit tė opozitės sė bashkuar, Vangjush Dako. Pas numėrimit tė plotė tė votave, rezulton nse zoti Dako ka fituar 340 vota mė shumė se rivali i tij i djathtė Armand teliti. Pėrkatėsisht nurmi i votave tė fituara nga dy kandidatėt ėshtė Dako,19.108 vota kurse Teliti 18.768. ///start///


06:30-PS merr Shijakun; Pėr herė tė parė njė kryebashkiake grua

Pėr herė tė parė nė traditėn e kryebashkiakėve nė Shqipėri, njė njėsi administrative vendore do tė drejtohet nga njė grua. Aty ku nė zgjedhjet e 3 korrikut 2005 fitoi Sokol Olldashi i PD-sė, kėsaj here rezultati i ka buzėqeshur kandidates sė majtė Afėrdita Alite. Ajo fitoi zgjedhjet kundrejt kandidatit tė PDR-sė, Muhamed Rakipi. Duket se fitorja e saj nė zgjedhjet vendore do tė rezervojė tė tjera pluse pėr koalicionin e majtė, e cila shumė shpejt do tė kandidojė nė zonėn e Shijakut pėr zgjedhjet parlamentare. Pas dorėheqjes sė deputetit tė djathtė, Sokol Olldashi, i cili kandidoi pėr kryebashkiakun e Tiranės, nė Shijak do tė bėhen zgjedhje tė reja.


22:00-Gjata: Asnjė komisioner nuk mund tė ndėrpresė numėrimin; Kjo pėrbėn ēėshtje penale

Kryetari i KQZ-sė deklaroi se institucioni qė ai drejton ka marrė dy vendime pėr vazdim tė numėrimit tė votava nė Gjirokastėr dhe Fier ku ky proces ishte bllokuar. Nė konferencėn e rradės ai u shpreh se “ Nė momentet qė fillon shpallja e rezultateve fillojnė problemet. Ka patur ndėrprerje pėr shkaqe shumė banale. KQZ duke parė me shqetėsim tė madh situatėn e vendnumėrimit tė votave nė Gjirokastėr dhe Fier mori dy vendime ku vendosi tė urdhėrojė KQZV-nė nė Gjirokastėr dhe nė Fier tė vazhdojnė procesin e numėrimit tė votave. Kjo ėshtė ajo qė ne mund tė bėjmė pėr kėta ndėrpreje. E vetmja gjė ėshtė qė tė marrim informacion. Nė bazė tė kėtij informacioni arrijmė nė pėrfundime tė caktuara. Pėr ēdo pretendim qė kanė komisionerėt, nėse nuk arrijnė tė marrin njė vendim, dy anėtarė tė KQZV-sė mund ti drejtohen KQZ-sė por nė asnjė mėnyrė nuk mund tė ndėrpresin numėrimin. Kjo pėrbėn ēėshtje penale. Nė momentin qė del rezultati, subjekti qė nuk ėshtė dakort ankimon.”.///start///21:50-Komuna e Bushatit:Situata mė e qetė

Informacionet mė tė fundit bėjnė fjalė pėr njė situatė mė tė qetė. Nė kėtė komunė. Protestuesit kanė filluar tė larghoen. Forcat e rendit vazhdojnė tė qėndrojnė. Priten qė pas pak tė vijnė edhe komisionerėt tė cilėt do fillojnė tė numėrojnė fletėt e votimeve. Ndėrkoė qė nė Shkodėr ėshtė ndėrprerė numėrimi i votave pėr tė rifilluar nėser nė orėn 6:00 tė mėngjesit pasi komisionerėt kanė qenė tejet tė lodhur. ///start///


21:40-Partia Demokratike veteshpallet fituese ne 220 njesi ne gjithe vendin ndersa i ben thirrje PS te mos krijoje tension

Me ane te nje deklarate per shtyp, zedhenesja e fushates se Partise Demokratike, Majlinda ka dhene disa rezultate paraprake deri tani, dhe sipas saj Partia Demokratike ka fituar ne 220 njesi ne gjithe vendin dhe eshte ne avantazh ne qytetin e Durresit dhe Elbasanit. Lidhur me kreqytetin, Bregu ka thene se ende vazhdon procesi I numerimit ne Tirane ndaj nuk mund te jepen rezultate. Ajo ka gjetur rastin t’I beje thirrje sekretarit te pergjithshem te Partise Socialiste, Pandeli Majko per te mos krijuar tension me deklaratat e tij.21:35- Mazhoranca fiton nė Sarandė dhe Konispol

Nė Sarandė kanė filluar festimet e demokratėve ku pas numėrimit tė fletėve tė votimit rezulton tė ketė fituar kandidati i mazhorancės ysen ysi. Kur kanė mbetur pa numėruar vetėm 3 kuti, kandidati i djathtė kryeson me 600 vota mė sumė se rivali i tij i majtė Petrit Mullai.

Ndėrkohė, pėr herė tė parė pas 15 vjetėsh PD ka arritur tė fitojė nė Konispol ku diferenca ka qenė shumė e ngushtė vetėm 12 vota.

21:00- Rezultatet paraprake nė qytetin e Tiranės
Njėsia nr.1
E.Rama: 54.13%
Olldashi: 45.17%

Njėėsia nr.2
Rama: 55.77 %
Olldashi:45.75%

Njėsia nr.3
37 kuti
Rama: 60.75%
Olldasi:38.58%

Njėsia 4
33 kuti
Rama: 56.50%
Olldashi: 42.82%

Njėsia nr.5
15 kuti
Rama:66.53
Olldashi: 32.80

Njėsia nr. 6
5 kuti
Rama: 56.00%
Olldasi:43.9%

Njėsia nr. 7
Rama: 51.25%
Olldashi: 49.05%

Njėsia nr. 8
26 kuti
Olldashi: 54.93%
Rama: 44.4%


Njėsia nr. 9
35 kuti
Olldashi: 54.93%
Rama: 44.45%

Njėsia nr.10
12 kuti
Rama:56.73%
Olldashi:42.60%

Njėsia nr.11
41 kuti
Olldashi:50.42%
Rama: 48.90%20:30- Kandidati socialist nė Vlorė fiton me 5000 vota mė shumė

Kanė nisur festimet e fitores sė kandidatit tė majtė Spėtim Gjika nė qytetin e Vlorės. Zoti Gjika ka fituar me njė diferencė prej 5000 votash kundrejt kundėrshtarit tė tij demokrat.


19:23-Vetėm disa dhjetra vota ndajnė kandidatėt nė Durrės

Nė qyetetin e Durrėsit gara midis kandidatėve tė majtė dhe tė djathtė po bėhet gjithmonė e mė interesant pasi diferenca midis tyre ėshtė vetėm disa dhjetra vota. Kandidati socialist nė kėtė zonė kur janė hapur 90 kuti dhe kanė mbetur edhe 78 tė tjera ka vetėm 23 votra mė shumė se rivali demokrat. Kandidati socialist deri mė tani ka 10.583 vota kurse ai demokrat 10.555.
Ndėrkohė vihet re njė bllokim I numėrimit tė votive pasi Komisioni qėndror pas njė mosmarrėveshje midis komisionerėve nuk pranon dorėzimin e kutive tė tjera tė votimit. ///start///19:15- Majko kėrkon shpalljen e rezultateve dhe mbylljen e procesit zgjedhor

Sekretari i Pėrgjithshėm i PS-sė Pandeli Majko ka kėrkuar pėrshpejtim tė numėrimit tė votave pasi zgjatja do ti hapte rrugė manipulimeve. Nė njė konferencė pėr shtyp, zotiŗ Majko u shpreh se “Sado qė rezultati tė vonohet PS ėshtė fituese nė shumicėn e atyre qė quhen qendra tė qėarqeve urbane. PD le tė dalė dhe tė bėhet pjesė e procesit. Ėshtė e pajustifikueshme qė pasiviteti i PD dhe KQZ-sė tregojnė nė kėtė moment. Ne kėrkojmė mbylljen sa mė tė shpejtė tė procesit zgjedhor. Jemi nė kufijtė limitė tė kohės sė pėrcaktuar. Nuk kam dalė pėr tė ngjallur njė ndjenjė paniku. Ne kemi njerėz tė sigurtė dhe askush nuk do tė manipulojė votėn e shqiptarėve.”.


18:43- BUSHAT/Protesta nė komunėn e Bushatit nė Shkodėr

Ndėrkohė vetė Hila ka dalė para protestuesve duke pretenduar se po bėhen pėrjekje qė tė vidhen votat. Protestuesit vazhdojnė tė hedhin parrulla se po manipulohen zgjdhjet. Ndėrkohė policia dhe forcat e ndėrhyrjes sė shpejt janė nė gadishmėri pėr tė ndėrhyrė.


18:10- Protesta nė komunėn e Bushatit nė Shkodėr

Nė komunėn e Bushatit nė qytetin e Shkodrės nė orėt e mbasdites ėshtė tensionuar gjendja nė njėsinė e votimit tek po numėroheshin votat. Protesta ka ardhur nga persona tė cilėt janė mbėshtetės tė kandidatit tė pavarur nė kėtė zonė Zef Hila, tė cilėt kėrkojnė qė tė numėrohen votat pėrsėri, duke pretenduar se ka pasur parregullsi gjatė numrimit.

Menjėherė nė vendin e ngjarjes kanė shkuar forcat e policisė pėr tė normalizuar gjendjen e cila sa vjen dhe po tensionohet. Ne protestė krahas mbėshtetėsve tė kandidatit tė pavarur nė njė anė tjetėr ndodhen dhe mbėshtetėsit e kandidatit demokristian Ardian Palushaj, i shoqėruar nga deputeti demokristian Tom Doshi.

Pritet qė nė vend ngjarje tė mbėrrijnė dhe deputet tė tjerė tė qytetit tė Shkodrės. Protestat vazhdojnė, por forcat e rendit po mundohen tė mbajnė gjendjen nėn kontroll.///start///17:45-Rezultatet e deritanishme nė disa zona:
Tiranė
PS-Edi Rama: 53.63%
PD- Sokol Olldashi:46.23%

Vlorė:
PS: 54.76%
PD:42.30%

Fier:
PS: Baftjar Zeqj: 54.79%
PD: ferdinant Murati: 42.26 %

Korēė:
34/61
PS-Niko Peleshi: 56.34%
PD-Gjegj Papa:43.66%

Berat
PS- Fadil Nasufi: 52%
PD-Sali Hoxha: 42%

Kukės:
Ka pėrfunduar
PD- Hasan halilaj: 57.04%
PS-Osman Elezi: 39.76%

Gjirokastėr
Flamur Bime 57.05%
Adrian kokalari: 42.2%

Lezha
Perfundon
PS- Viktor tushaj: 57.83%
PD- Pashko Pervathi: 41.70%

Peshkopi
Ka pėrfunduar
PD: Ilir Krosi 64.08%
PS: Petrit Zili:35.92%17:20- Ndėrpriten numėrimet nė Mamurras; Persona tė panjohur hyjnė nė qendėr

Hyrja nė ambientet ku ishin vendosur komisionerėt, tė deputetėve democratė Pal Dajci dhe Gjok Vuksani nė shoqėrinė e disa personave tė tjerė nga Thumana e Krujės, tė paautorizuar, ka ngjallur reagimet e palės socialiste nė KQZV-nė e Mamurrasit. Aktualisht procesi nė kėtė qendėr ėshtė ndėrprerė. Nė shenjė proteste komisionerėt e majtė janė larguar nga komisioni duke pezulluar nė kėtė mėnyrė punėn. KQZ nė kėtė qendėr ka dėrguar dy inspektorė nė mėnyrė qė tė analizojnė gjendjen nga afėr.17:15- Meta: Berisha tė pranojė rezultatin- Gjata ėshtė treguar i njėanshėm

Kryetari i LSI-sė Ilir Meta teksa ka falenderuar komisionerėt e majtė pėr punėn e bėrė, ka ftuar kryeministrin Sali Berisha dhe mazhorancėn qė tė mos cėnojnė procesin zgjedhor nė kėto momente tė fundit qė kanė mbetur. Nė njė konferencė pėr shtyp zoti Meta u shpreh se “Dua tė shpreh kėnaqėsinė e veēantė pėr fitoren nė kryeqytet dhe nė shumė qytete tė tjera ēka teegon qartė se ato shpresa qė kishte opozita janė plotėsuar. Jemi njė shumicė e padiskutueshme. Nuk mund tė rri pa denoncuar presionin qė ėshtė ushtruar nė shumė zona tė vendit nė pėrkrahje tė strulturave tė PD-sė me qėllim manipulimin e rezultateteve. Mendoj se mungesa e dialogut midis palėve ka patur nė bazė kėrkesat e PD-sė pėr tė ndikur rezultatet e zgjedhjeve.”.

Kreu i LSI-sė ka pėrshėndetur tė gjithė popullin shqiptarė pėr maturinė qė ka treguar gjatė zhvillimit tė zgjedhjeve, duke patur parasysh edhe kushtet e vėshtira nė tė cilat u zhvilluan kėto zgjedhje. Ai ftoi Kryeministrin berisha qė tė pranojė rezultatin e zgjedhjeve, humbjen nė Tiranė dhe tė mos cėnojė mė tej standartet e zgjedhjeve tė 18 shkurtit. “Deklarata e Berishės pėr zhvillimet e djeshme nė kombinat ėshtė nė bazė tė mashtrimeve dhe demagogjisė sė tij. Ne kemi vėzhguar njė orkestrim tė turpshėm nga ana e miltiantėve tė PD-sė dhe disa ministrave tė kanbinetit qeveritar. Konfliktet kanė qenė pėr kėtė arsye se komisionerėt e opozitės kanė kapur nė raste flagrante persona qė kėrkonin tė votonin pėr sė dyti. Kėta janė konstatuar dhe do tė jenė edhe nė raportin e ndėrkombėtarėve.”- tha Meta.

Lideri i LSI-sė ka kritikuar edhe KQZ-nė dhe kryetarin e saj Ēlirim Gjata sipas tė cilit kanė qenė tė paaftė pėr tė organizuar zgjedhjet dhe kanė treguar njėanshmėri gjatė gjithė procesit.


16:30- Mjaft dhe ECA nxjerrin sėrish fitues koalicionin e majtė

Sipas tė dhėnave tė fundit, duke u bazuar nė rezultatet paraprake tė Mjaft dhe ECA, vihet re se sėrish vazhdoon tė kryesojė kampi i majtė. Nga gara e Tiranės sėrish kryeson kandidati socialist Edi rama me 53.86%. PD vazhdon tė kryesojė nė qytete si Peshkopia, Kukėsi, Durrėsi dhe Shkodra, ndėrkohė qė nė Berat, Korēė, Fier, Vlorė, Gjirokastėr dhe Lezhė kryeson koalicioni i majtė. Mė poshtė rradhiten dhe rezultatet paraprake nė disa zona:

Peshkopi
QV te numeruara 11/11
Ilir Krosi PD- 64.08%
Petrit Zili PS- 35.92%

Lezhe
QV te numeruara 24/24
Pashke Pervathi PD -41.70 %
Viktor Tushaj PS - 57.82 %

Gjirokaster
QV te numeruara 8/27
Adrian Kokalari PD - 42.32 %
Flamur Bine PS -57.04%

Kukes
QV te numeruara 17/17
Hasan Halilaj PD - 57.14 %
Osman Elezi PS - 39.83 %

Berat
QV te numeruara 40/55
Fadil Nasufi PS - 52.41 %
Sali Hoxha PD - 42.04 %

Korce
QV te numeruara 34/61
Gjergjo Papa PD - 43.66%
Niko Peleshi PS - 56.34 %

Fieri
QV te numeruara 10/59
Baftjar Zeqaj PS - 54 .74 %
Ferdinant Murati PD - 42. 26 %

Vlore
QV te numeruara 59/85
Kreshnik Alimerko PD - 39.51 %
Shpetim Gjika PS - 59.48 %

Shkoder
QV te numeruara 35/88
Lorenc Luka PD- 59.53 %
Namik Kopliku PS - 39.42 %

Durres
QV te numeruara 53/164
Armand Teliti PD - 53.93%
Vangjush Dako PS - 48.01 %

Tirana
QV te numeruara 50/408
Edi Rama PS - 53.86 %
Sokol Olldashi - 45.36 %13:30-Koēi: Berisha tė ruaj standartet e arritura deri mbrėmė

Zv/kryetari i Grupit Parlamentar tė PS-sė Petro Koēi i ka bėrė thirtje kryeministrit Berisha qė tė ndėrhyjė tek komisionerėt e djathtė qė kanė bllokuar procesin e numėrimit nė disa zona tė vendit. “I bej thirrje kryetarit tė PD-sė qė tė ruajė standartet e arritura deri mbrėmė duke ndėrhyrė tek komisionerėt e djathtė qė tė rikthehen nė qendrat e numėrimit tė votava. Gjithashtu, i bėj thirrje zotit Berisha qė tė largoj nga qendrat e numėrimit tė votave deputetėt e djathtė dhe konkretisht, Ylli Pango nga zona nr.2, Arian Starova nga zona nr.7, Ilir Rusmjali dhe Bujar Nishani nga zona nr.6.”. zoti Koēi deklaroi gjithashtu se avantazhi i zotit Rama nė Tiranė po rritet gjithmonė e mė shumė.12:37-Pango reagon: Nuk janė hapur bastionet e sė djathtės nė Tiranė

Deputeti demokrat Ylli pango ka reaguar ndaj deklaratve tė socialistėve se nė Tiranė po kryeson ndjeshėm Edi rama. Sipas trij, nė zonėn nr. 2 kanė ardhur disa deputetė socialistė qė nuk kanė tė bėjnė fare me kėtė zonė dhe kanė dhėnė tė dhėna qė janė hapur mėse 20 qendra ndėrkohė qė janė hapur vetėm 12. sipas tij, ėshtė akoma herėt pėr tė folur pėr njė fitore tė Edi Ramės, pasi deri mė tani janė hapur vetėm ato kuri qė mendohen se vijnė nga bastione tė sė majtės. “Akoma nuk janė hapur bastionet e sė djathtės qė mendojmė se dp tė pėrmbysin rezultatin.”, tha ai. ///start///12:25-Kodheli: Edi rama deri mė tani udhėheq me 62.67%

Zėdhėnėsja e fushatės elektorale tė PS, Mimi Kodheli ka deklaruar se avantazhi i liderit socialist ka arritur 62.67% duke u shkėputur ndjeshėm nga rivali demokrat Sokol Olldashi. Ajo gjithashtu ka shprehur shqetėsimin e largimit tė disa komisionerėve tė djathtė nga komisionet e zgjedhore duke shkaktuar bllokim tė procesit. ///start///12:20- Gjata thirrje partive politike: Urdhėroni komisionerėt tė mos bllokojnė procesin

Kryetari i KQZ-sė Ēlirim Gjata u ka bėrė thirrje partive politike qė tė urdherojnė komisionerėt dhe anėtarėt e grupeve tė numėrimit tė votave qė rikthehen nė komisione dhe tė mos braktisiur qendrat e numėrimit, veprime kėta qė bllokojnė procesin zgjedhor. Nė dalje e rradhės para mediave zoti Gjata u shpreh se “ jam kėtu nė kėtė prononcim pėr njė ēėshtje problematike qė vihet re gjatė procesit tė numėrimit. Jemi nė njė proces total numėrimi ku pak njėsi kanė mbaruar. Ka njė problematikė lidhur me bllokuimin apo shpėrndarjen e grupeve tė numėrimit. U bėj thirrrje partive politike qė kanė anėtarė nė kėta komisione qė tė mbajnė anėtarėt pėr tė pėrfunduar kėtė proces. Ne e filluam kėtė proces me kushte tepėr tė vėshtira. Zhvilluam njė proces me kushte shumė optimale dhe ndodhemi nė fazėn e fundit tė numėrimit. Do tė ishte me rėndėsi qė tė mos kemi ndonjė incident qė tė mos prishet kjo mbarėvajtje e procesit. Shtabet tė mendojnė qė do jenė edhe nesėr dhe tė mos mbajnė pezull procesin. Ka shenja si nė Mamurras , Vlorė , Korēė etj qė tėrhiqen anėratė e majtė apo tė djthatė etj. Kėta ēėshtje janė banale dhe dėmtojė shumė procesin final. Jemi nė njė proces tė lirė dhe tė ndershėm. Jemi brenda disa standarteve tė mira dhe tė mos i dėmtojmmė kėto pėrparime.”.///start///11:30- KQZ: Deri mė tani Rama kryeson me 52.9%, Olldashi me 46.3%

Zėdhėnėsi i KQZ-sė leonard Olli ka bėrė tė ditur rezultatet paraprake pėr votimet nė Tiranė dhe nė mbarė territorin e Shqipėrisė. Zoti Olli u shpreh se nė Tiranė nga ka pėrfunduar numėrimi i 25 qendra vfe tė votimit nga 426 qė janė nė total dhe deri mė tani kryeson kandidati i majtė Edi rama me 52.9 % i pasuar nga ai i djathtė Sokol Olldashi me 46.3%. Zoti Olli u shpreh se ėshtė bllokuar procesi i numėrimit tė votave nė Vlorė dhe mamurras ndėrkohė qė nė njė pjesė tė madhe tė zonave numėrimi ka pėrfunduar. Ai theksoi se nė disa zona ka probleme nė numėrim por megjithatė procesi ėshtė i kėnaqashėm.


10:30- Rezultatet paraprake nė disa qyetete:
Tiranėn:
PS- Edi Rama 54.24 %
PD- Sokol Olldashi 45.76 %

Shkodėr:
PD- Lorenc Luka:72.2%
PS - Naim Kopliku 27.50%

Fier:
PS- Baftjar Zeqja 56.43 %
PD-Ferdinant Murati 43.75%


Korēė:
PS-Niko Peleshi - 57.87%
PD- Gjegjg Paja 42.13%

Berat
PS-Fadil Nasufi 53.36
PD Sali Hoxha 46.64


Kukės:
PD- Sali Hoxha: 57.26%
PS- Fadil Nasufi: 42.74%

Gjirokastėr
PS- Flamur Bime: 57.41%
PD-Adrian kokalari 42.59%


10:15- Bregu: PD fiton nė bashkitė kryesore tė vendit
PD ka arritur fitoren nė bashkitė kryesore nė Shqipėri, dhe ėshtė nė avantazh aty ku vazhdon ende procesi i numėrimit. Kėshtu u deklarua Zėdhėnėsja e Partisė Demokratike, Majlinda Bregu, deklaroi sot gjatė njė konference pėr shtyp. Ajo y shorteh se "kemi fituar nė shumė zona tė jugut, duke zgjeruar kėshtu hartėn elektorale dhe nė ato qytete dhe bashki ku fitorja nuk ka qenė e Partisė Demokratike nė zgjedhjet e tjera".
Ajo "konfirmoi se rezultate pozitive vijnė nga tė gjitha bashkitė nė veri tė vendit".
Duke iu referuar rezultatit tė votimit nė kryeqytet, znj. Bregu vuri nė dukje se "nė Tiranė janė numėruar vetėm 11 pėrqind e votave pėr momentin, pėr shkak tė vėshtirėsive qė ka pasur procesi zgjedhor, ndėrkohė qė pėr shkak tė bllokimit qė ka ndodhur dje, dhe tė administrimit tė kutive tė votimit ėshtė njė proces, i cili do tė zgjasė".
"E rėndėsishme ėshtė qė tė gjitha informacionet qė po vijnė nė ēdo moment flasin pėr njė ngushtim tė rezultatit ndėrmjet dy kandidatėve. Nė fakt PS ka avantazh nė zona tė cilat pėrfaqėsojnė bastionet e sė majtės nė kryeqytet, sikurse ėshtė zona e Bllokut dhe Tirana e Re", tha znj. Bregu.
Lidhur me rezultatet paraprake tė votimit nė bashkitė e tjera tė vendit, znj. Bregu theksoi se "PD ėshtė nė avantazh nė Bashkinė e Sarandės me 500 vota para, ka fituar Bashkinė e Kurbinit , nė Bashkinė e Durrėsit ku janė numėruar vetėm 10 qendra PD ėshtė 840 vota para, nė Kavajė kemi fituar nė 84 pėrqind, po kėshtu Bashkinė e Kukėsit, tė Hasit, Tropojės bashkė me gjithė komunat, nė Peshkopi, dhe Fushė-Arrėz".
Sipas saj "PD ėshtė nė avantazh tė dukshėm nė Tepelenė, ndėrkohė qė atje shumė shpejt do tė mbarojė procesi i numėrimit, kemi fituar bashkinė e Libohovės, tė Pėrmetit dhe jemi nė avantazh nė Patos, Kėlcyrė, nė Ballsh me 500 vota, nė Pėrrenjas, dhe nė Peqin".


10:00- Rama kreyeson nė Tiranė kundrejt Olldashit me 7 pikė

Kandidati socialist pėr kryetar bashkie tė kryeqytetit vazhdżn tė kryesojė nė numėrimin e votave. Kėtė e ka konė konfirmuar edhe burime nga KQZ qė shprehen se ne kryeqytet kandidati socialist Edi Rama eshte ne avantazh me 52.2% te votave kundrejt kandidatit demokrat Sokol Olldashi.
Nga ECA e MJAFT rezultati me i fundit per Tiranen rendit deri tani ne krye Edi Ramen. Me 53.79 % te votave Edi Rama eshte ne avantazh ndaj Olldashit qe ka marre 45.56 Olldashi. Mesohet se ky rezultat eshte paraprak pasi vazhdon numerimi i votave ne shume njesi bashkiake ne kryeqytet.9:00- Kodheli: Kemi fituar nė Tiranė dhe 8 Bashki tė mėdha

Ne konferencen e pare per shtyp per diten e sotme, zedhenesja e fushates se PS, Mimi Kodheli beri te ditur rezultatet ne disa nga bashkite kryesore ne vend duke konfirmuar fitoren absolute te PS. “Dje i kemi bere thirrje pushtetit qe te pranoje verdiktin e qytetarit. Qytetaret shqiptare ne Tirane, mbi 67% e votuesve i kane dhene voten Edi Rames. Ne Vlore, Fier, Berat, Gjirokaster, Lezhe, Korce socialistet kane fituar mandatin dhe per 4 vjet te tjere. Pas vitesh te deshtuara kemi fituar dhe ne ne Lushnje e Elbasan”, tha Kodheli. Sipas te dhenave te PS dhe ne Durres po zhvillohet nje gare e forte mes dy kandidateve kryesore atij te PD dhe PS. Kodheli konfimoi dhe fitoren e madhe te socialisteve ne Shijak, zona ku kandidati i PD per Tiranen, Sokol Olldashi fitoi 2 vjet me pare madantin e tij si deputet i PD.3:30-Rezultatet paraprake deri nė orėn 3:30 sipas MJAFt dhe ECA

Bashkia Tirane
Deri tani jane numeruar vetem 3345 vota
PS Edi Rama 57,10%
PD Sokol Olldashi 42,51%
Te tjere 0,31%

Bashkia Vlore
Deri tani jane numeruar 1334 vota
PS-Shpetim Gjika 60,22%
PD Kreshnik Alimerko 39,31%
Te tjere 0.46%

Himare
Deri tani 400 flete votimi te numeruara
PBDNJ Vasillaq Bollano 38,25
PD Dhimiter Llazari 34,00
PS Aleks Tato 27,7525


Bashkia Korce
PS Niko Peleshi 55,52
PD Gjergji Papa 44,48
Bashkia Elbasan
PS Qazim Sejdini 51,46%
PD Luciano Boci 46,53%

Te tjere 2,46

Bashkia Shkoder
PD Lorenc Luka 61,80
PS Naim Kopliku 38,20


Bashkia Fier
Deri tani jane numeruar 3272 vota
PS Baftjar Zeqaj 54,28%
PD Ferdinand Murati 45,72%Bashkia Berat
Deri tani 247 vota te numeruara
PD Sali Hoxha 51,58%
PS Fadil Nasufi 39,90%
PBDNJ Ilda Sylari 6,57
PKSH Sali Myftari 1,95


URA VAJGURORE - Qarku Berat
PS- Syrja Ormenaj 39,08%
PD – Thoma Rumnici 42,66%
I pavarur -Agim Bregu 10,90%Komuna Topoje deri tani ne Fier
LSI- Sotir Zarka 72,22%
PS- Vladimir Semini 12,22%
PD- Cezar Kolici 15,56%

Bashkia Bajram Curri - Qarku Kukes
PD- Nuredin Ahmetaj 47,47%
PS - Muje Gosturani 19,19%
Te tjere 33, 33%
Bashkia Kukes
PBDNJ Beqir Isemeri 0,42%
PD-PR Hasan Halilaj 54,19%
PS-LSI-PSD-AD Osman Elezi 42,04
I pavarur Safet Zenelaj 3,35%


Bashkia Lezhe
PS- Viktor Tushaj 55,56%
PD Pashko Pervathi 44,15%
I Pavarur Bardhok Frroku 0,30%


Bashkia Peshkopi
PD Ilir Krosi 63.55%
PS Petrit Zili 36,45%00:10- Mbyllet plotėsisht procesi i votimit nė Kombinat

KQZ ka marre vendim qe te mos zhvillohen me zgjedhje ne zonen e Kombinatit, dhe procesi te mbyllet aty ku mbeti. Do numerohen vetem ato vota qe jane aktualisht ne kutite i votimit. Pritet qe te transferohen te gjitha kutite prane komisionit zgjedhor per numerim. Lajmin e ka konfirmuar nėnkryetarja e LSI-sė Monika Kryemadhi.00:00- Gjata jep rezultatet e para paraprake tė KQZ-sė

Kreu i KQZ-sė ka bėrė tė ditur rezultatet e para paraprake tė numėrimit tė votave. Sipas tij, “fakti i parė ėshtė se janė numėruar votat e 11 qendrave tė votimit nė Malėsinė e Madhe. Gėzim Zenelaj i opozitės ka marrė 950 vota kurse Isa Halil Rama i mazhorancės ka fituar me 1293 vota. Ky ėshtė rezultati i parė paraprak i publikuar nga KQZ.”23:49-Majlinda Bregu paraqet rezultatet paraprake per disa zona

Partia Demokratike pas orės 23.00 ka filluar tė japė rezultatet e par qė vinnin nga komuna dhe bahski tė ndryshme. Kėshtu Zėdhėnėsja e Partisė Demorkatike Majlinda Bregu ka deklaruar se “Dua t’ju komunikoj rezultatet paraprake pėr disa nga njėsitė vendore nė vend tė konfirmuara. Jemi nė avantazh tė dukshėm nė Bashkinė e Vlorės, nė Elbasan, nė Sarandė dhe nė Koplik. Ndėrkohė nė bashkinė e Peshkopisė ėshtė konfirmuar fitorja, nė Vorė konfirmohet dhe nė bashkinė e Lezhės jemi nė avantazh tė dukshėm. Nė Leskovik ka fituar PD, nė komunėn Drije nė Gjirokastėr ėshtė konfirmuar fitorja e kandidatit tė PD-sė. Nė komunėn Rruzhdije nė Fier dhe nė Selitė tė Mallakastrės, Graccan tė Gjirokastėrs, nė komunat Shkelė dhe Qėndėr tė Malėsisė sė Madhe. Kemi fituar Recc tė Dibrės, nė Fajzė tė Hasit, nė komunėn Kalis tė Kukėsit, nė komunėn Hudenisht tė Pogradecit. Po kėshtu nė komunėn Cerave tė Pgradecit dhe nė komunėn e Cukalatit tė rrethit tė Beratit. Po kėshtu Bashkia Kavajė kandidati i PD-sė ėshtė 1400 vota ndėrsa kandidati i PS ps 300 vota”ORA-23:45 PD paraqet situatėn e dorėzimit tė kutive tė votimit de kohėn se kur do tė fillojė numėrimi:

KZQV nr.1, Ora 23:17
Kanė mbėrritur 50% e kutive tė qendrave

KZQV nr.2, Ora 22:55
Janė duke u marrė nė dorėzim kutitė nga qendrat e votimit. Deri tani kanė ardhur rreth 12, janė edhe rreth 30 tė tjera ende pėr t’u marrė nė dorėzim.

KZQV nr. 3, Ora 23:00
Janė marrė nė dorėzim rreth 10 kuti nga 29 qė janė nė total.

KZQV 4 ora 22:50
Kutitė vazhdojnė tė merren nė dorėzim

KZQV nr.5, Ora 23:17
Kanė mbėrritur 35 kuti nga 54 gjithsej

KZQV nr.6, Ora 23:20
Kanė mbėrritur 9 kuti nga 34 qendra gjithsej

KZQV 7 ora 23:10
Janė kutitė e 34 qėndrave tė votimit dhe priten tė dorėzohen edhe ato tė 10 tė tjerave. Pritet qė numėrimi tė nis rreth orės 24.00

KZQV 8 ora 23:00
Eshtė dorėzuar pjesa mė e madhe e kutive, pritet pjesa tjetėr pritet tė dorėzohet pa probleme.

KZQV nr.9 ora 23.00
33 kuti kanė ardhur dhe mungojnė 2 vetėm. Numėrimi fillon rreth orės 12.00

KZQV nr 10 ora 22.57
Mbėrrijnė kutitė nga 13 qendra votimi nga 21 qė janė gjithsej. Numėrimi fillon pas 1 orė e gjysmė.

KZQV nr 11 ora 22.05
Vijnė kutitė nga 35 qendra. Priten edhe 6 qendra tė tjera. Numėrimi fillon pas 1 orė e gjysmė23:30- Bregu paraqet zonat ku ka fituar paraprakisjt PD

Zėdhėnėsja e PD-sė pėr fushatėn elektorale u shpreh se nė rrethet e mėposhtme kryesojnė kandidatėt e e mazhorancės. Sipas zonjės Bregu, mazhoranca deri mė tani kryeson nė Vlorė, Elbsan, Sarandė ,Koplik, Durrės,Leskovik, Nė Lezhė e konfirmuar, nė peshkopi ėshtė konfirmuar fitorja, nė Vorė konfirmohet fitorja, nė komunėn rruzhdie nė fier konfirmohet, njė komunė Gjirokastėr, Komuna Shkrel nė Malėsinė e madhe kemi fituar, nė bashkinė Ballsh udhėheqim bindshėm, nga tė gjitha informacionet qė ne kemi nė tiranė sokol Oldashi ėhstė pėrpara, Bajram curri fiton PD.”.

Ndėrkohė nga ana e tij Gazmend Oketa ėshtė shprehur se “Sigurisht qė atyre rezultati i Durrėsit nuk u intereson. Kur pėrqindja e votuesve arrin njė nive atėherė ballancat janė dukshėm nė favor tė sė djathtės,. unė them qė janė tė majtėt ata qė nuk kanė dalė nė votime pėr shumė arsye. sė pari hynė nė zgjedhje me njė kandidat qė nuk ka ansjė lidhje me politikėn dhe qė nuk pėrfaqėson askėnd nqė Durrės. Unė e kuptoj se Z. Kodheli ka bėrė nėj deklaratė politike por e vėrteta ėshtė krej ndryshe.”.


22:20 - Vėllai i kandidatit tė PS-sė, Flamur Bine ka goditur njė pėrfaqėsues tė PD-sė nė komisionin e numėrimit tė votave. Ngjarja ka ndodhur nė Pallatin e Sporteve nė Gjirokastrės rreth orės orės 22.20. Dy vėllezėer tė Flamur Bimes bashkė me dy nipat e tij po qėndrojnė ende nė komisionin e numėrimit dhe po kėrcėnojnė komisionerėt. Ndėrsa vėllai i tretė qė goditi pėrfaqėsuesin e PD-sė ėshtė larguar nga vendngjarja.


22:15- Kodheli:Jemi para nė Sokdėr dhe Durrės

Zėdėnėsja socialiste pėr fushatėn zgjedhore u shpreh se PS ėstė para nė shumicėn e qyteteve. Ajo u shpreh se “mė vjen keq qė mė duhet tė pėrgėnjeshtroj atė qė zonja Bregu tha pak mė parė. Jo vetėm qė nuk ka njė fitore tė PD-sė nė mbarė vendin por dua tė them se PD duhet tė pėrballet me verdiktin e popullit. Qytetarėt e Shqipėrisė nuk duhet tė rrinė dhe tė presin pėr gėnjeshtrat e demokratėve por duhet tė festojnė fitoren e PS-sė.Ne jemi nė avantazh nė Durrės dhe nė tre qendra nė Shkodėr.”. ///start///


ORA-22:00 Bregu: Zgjedhjet mė tė mira nė kėta 15 vjet; PD fitore tė padiskutueshme

Zėdhėnėsja e PD-sė pėr fushatėn elektorale ėstė shpreur pėr fitore tė thellė nė mbarė vendin. Ajo ka dhėnė dy lajme qė sipas saj kanė janė tė mira. “Kam pėr ju dy lajme tė mira. Nė mbarė vendin procesi ka pėrfunduar pėrveē disa minibashkive nė Tiranė dhe i dyti lajmi i fitores sė PD nė mbarė Shqipėrinė. Sipas tė dhėnave tona nuk ka pasur asnjė incident fizik. Kjo ėshtė e para nė kėta 15 vjet. Pjesėmarrja ka qenė afėrsisht e barabartė me ato tė 3 korrikut. Sigurshit qė kjo ėshtė fitore jo vetėm e PD-sė por e gjithė shqiptarėve. Jemi tė sigurtė se do tė sigurojmė njė fitore aq tė madhe sa ajo e 3 Korrikut jo vetėm nė Tiranė por nė mbarė Shqipėrinė.”, tha Bregu.


ORA- 21:40 Kodheli: Berisha tė harrojė Tiranėn dhe disa bastione tė PD-sė

Nė prononcimin e radhės pėr mediat, zėdhėnsja e PS-sė pėr fushatėn elektorale u shpreh optimiste pėr rezultatet e zgjedhjeve. Ajo u shpreh se “ne nuk do tė lejojmė prishjen e procesit zgjedhor. Me vjen keq tė them se PD jo vetėm qė do ta harrojė Tiranėn por do tė humbas edhe bastione tė saj nė rrethe tė tjera. Kėta qė i them i bazoj nga tė dhėnat qė kemi marrė nga pėrfaqėsuesit tanė. Nė Tiranė janė mbylluar tė gjitha qendrat dhe po fillohet numėrimi. Ne jemi shumė optimist pėr atė qė do tė vijė mė mbrapa. Mund tė fillojė me Peqinin ku ka fituar njė kandidat i pavaruar i mbėshtetur nga PS si dhe pėr disa zona nė Tepelenė.ORA-21:30 Topalli: Lajme tė ngrohta pėr Sokol Olldashin
Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli ėshtė shprehu optimiste pėr rezultate tė larta nė favor tė Sokol Olldashit nė qytetin e Tiranės. Nė prononcimin e rradhės pėr mediat ajo u shpreh se “Kemi patur njė proces zgjedhor me integritet tė plotė. Pjesėmarrje shumė e lartė. Pavarėsisht pas pėrpjekjeve pėr tė bllokuar procesin nė disa zona. Mund tė them se lajme shumė tė ngrohta vijnė edhe nga Korēa, Shkodra, Berati etj. nga informacionet qė kemi ka njė ecje shumė pėrpara tė Sokol Olldashit. Ėshtė e pafalshme qė Majko ironizion me pritjen e njerėzve nė dyert e qendrave tė votimit. Pavarėsist nga kjo, nė zonat e mė tė mėdha tė Tiranės ėshtė votuar dhe informacionet janė optimiste pėr Sokol Olldashin.”ORA- 21:25- Shpallet fituesi i parė nė komunėn Karinė tė Peqinit, Selman Karina
Edhe pse jo nė mėnyrė zyrtare, ėshtė shpallur fituesi i parė i zgjedjeve tė sotme. Selman Karina ėshtė kandidati i pavarur i komunes Karine ne Peqin qė ka fituar me 850 vota. Vete zoti Karina gjate nje prononcimi eshte shprehur se ai ka fituar me 144 vota me shume se ndjekesi i tij me i afert, kadnidati i LSI Dylema Zyka. Zoti Karina ka bere me dije gjithashtu se per kandidimin e tij per postin e kreut te komunes ka patur mbeshtetjen e PBDNJ.


ORA-21:22- Eshte mbyllur ne menyre te rregullt procesi i votimit ne te gjitha ato zona ku ky proces ka perfunduar

Sipas raportit te rradhes te Koalicionit te vezhguesve vendore pjesmarrja ne votime ka qene ne masen 46.5%, nderkohe qe monitoruesit e koalicionit ne keto zona do te fillojne te mbikqyrin procesin e numerimit. Nga te dhenat e marra deri ne oren 21:00 ky koalicion ka konstatuar edhe parregullsi ne disa zona. Psh: ne QV, nr 1032 ne Bulqize qendra u mbyll ne 18:15 megjithese kishte njerez qe prisnin te votonin, ne QV nr 1850/1 ne Tirane komisioneret kane ndihmuar pjestaret te komunitetit rom per te votuar pa respektuar procedurat e parashikuara, ndersa ne QV nr.1684 po ne Tirane eshte nderprere disa here votimi, pasi kishte persona qe nuk gjenin emrin ne liste
gazeta start & albeu.com
Shtuar më 19/02/2007, ora 11:01
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.