Rezoluta për Kosovën, Balla: Topalli na turpëroi përseri
Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla e ka cilësuar si skandal mungesën e palës shqiptarevotimin e rezolutes për Kosoven në Asamblene Parlamentare te KiE. Balla ka akuzuar kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli për mungesën e deputeteve shqiptare ne kete seancë të rëndësishme.


"Jozefina Topalli na turperon perseri
Sot ne Strasburg, Asambleja Parlamentare e Keshillit te Europes votoi Rezoluten "Situata ne Kosove dhe roli i Keshillit te Europes", e cila u votua me 115 vota pro, 11 kunder dhe 5 abstenime. Rezoluta u pergatit nga socialdemokrati nga Suedia Bjorn von Sydow, anetar i Grupit Socialist ne Asamblene Parlamentare te KiE.
Por ne papergjegjshmeri te plote te Kuvendit te Shqiperise dhe kryetares se tij zonjes Jozefina Topalli, qofte ne diskutimet por edhe ne votimin e kesaj Rezolute per Kosoven ra ne sy edhe nga deputetet e vendeve te tjera mungesa e deputeteve shqiptare. Asnje prej deputeteve shqiptare nuk ishte prezent ne kete votim dhe ne kete seance te rendesishme." shkruan Balla ne Facebook duke bërë pergjegjes per kete turp, sipas tij Kuvendin e Shqiperise.

Duke vijuar me tej Balla shprehet se Shqipëria nuk duhet të kishte munguar në votimin e kësaj rezolute për Kosoven ku dihet edhe ndikimi i madh në numra i Rusise, deputete të së ciles edhe sot votuan kunder. /albeu.com/


Shtuar më 22/01/2013, ora 19:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori