Reforma në Drejtësi / Ja çfarë thotë BE pas dështimit të takimit Rama - Basha
Federica Mogherini
Zëdhënësja e shefes për Politikat e Jashtme në Bashkimin Europian Frederica Mogherinit ka ritheksuar qëndrimin e pandryshuar të Bashkimit Europian mbi nevojën e reformës së miratimit të Reformës në Drejtësi si pikë kyçe e integrimit të vendit drejt BE-së.

Maja Kojiçançiç deklaroi se pavarësisht se bisedimet fillestare mes kryeministrit dhe shefit opozitar dështuan, gjithçka e shkruar në reformë mbetet e vlefshme dhe pritet miratimi i saj.

Ajo shtoi se miratimi i Reformës në Drejtësi mbetet priritet kyç për integrimin e vendit dhe se klasa politike duhet ta miratojë për të mirën e Shqipërisë dhe qytetarëve shqiptarë.

Kojiçançiç tha se BE mbështet draftin aktual që pritet të dërgohet në parlament pasi është në përputhje me konventat europiane.

Zëdhënësja e shefes së Bashkimit Europian theksoi se reforma duhet të votohet nga 2/3-tat e parlamentarëve. /Albeu.com/
Shtuar më 07/06/2016, ora 23:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori