Raporti i Ban Ki Moon publikohet javen e ardhshme
Albeu.com
Diplomatët në New York thonë se Sekretari i Përgjithshëm i OKB-se, Ban Ki-Moon, pritet që javën e ardhshme ta publikojë një raport, duke shtuar se tash ka marrëveshje të mjaftueshme që misioni EULEX të marrë shumicën e autorizimeve të cilat aktualisht mbahen nga UNMIK-u, njofton Reuters.
“Shpresoj që raporti i Sekretarit të përgjithshëm të publikohet, sa më shpejt aq më mirë, dhe shpresoj që kjo të ndodh në fillim të javës së ardhshme", ka thënë shefi për politikë të jashtme i Bashkimit Evropian, Javier Solana pas takimit me Ban Ki-moonin në zyrat e Kombeve të Bashkuara në New York.

Solana, ka deklaruar se nëse ndodh kështu atëherë, EULEX-i do të mund të vendoset në Kosovë në fillim të dhjetorit.
Shtuar më 22/11/2008, ora 17:21
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori