Ramës nuk i del inati me Macron: Ai duhet vetë të bëjë më shumë
"Macron vetë duhet të bëjë më shumë në këtë pozicion që jemi të gjithë duhet të bëjmë më shumë"

Kryeministrit Edi Rama nuk i del inati me presidentin e Francës, Macron.

Rama tha në deklaratë për shtyp se Macron vetë duhet më bëjë më shumë në atë pozicion që ka, duke e kritikuar hapur atë.

"Macron vetë duhet të bëjë më shumë në këtë pozicion që jemi të gjithë duhet të bëjmë më shumë. Nëse nuk e tashmë kjo nuk ak të bëjë me ne.

Bishtat që shtrohen mbrapa nuk kanë të bëjë me ne.
Qendrimi i presidentit në raport me temën e djeshme është një qendrim funksional sesi po funksionion filozofia e BE-së.

Është një qendrim koherent me qendrimin e tij sesi do të reformohet Europa. Gjemania asnjeherë nuk ka dashur ndarje.

Shqipëria ka shumë për të bërë. Ai i ka bërë të gjitha ato që duhet? Jo se jemi më të zotët se të tjerët, po i ka bërë, sespse i është kërkuar shumë më tepër.

Ajo që thotë presidenti i Francës që duhet të ketë kthyeshmëri, ato e kanë këtë të drejtë për ta kthyer. Kështu të jemi realisht ajo që ne duhet të kuptojmë nga ky proces është se kemi hyrë në një fazë tjetër, ku loja e intersave është shumë me e madhe.

Jemi në fazen ku BE-së ka një debat shumë të madhe dhe po kërkojmë të hyjmë në një shkallë tjetër. Nje pjesë të bishtave i kemi prdhuar ne vet këtu. Diskutimi është legjitim, çfarë po këkrojmë sot.

Të bëhemi anetarë. Gjykata Kushtetuese u fshi nga vetting, ky është sukses, nuk është dështim, për të shkuar më tutje duhet të shkojmë në një fazë tjetër. Në këtë fazë ky është sukses. “- u shpreh Rama. /albeu.com/
Shtuar më 18/10/2019, ora 18:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori