Rama: Zgjidhni të punoni me gra se janë garanci, burrat vetëm justifikohen
Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në Forumin Rajonal: “Fund dhunës ndaj grave në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi: Zbatojmë Normat, Ndryshojmë Mendësitë” ku edhe foli për rolin e gruas në shoqërinë shqiptare.

Duke pranuar se mbetet ende për të bërë në fuqizimin e rolit të gruas, Rama tha ndër të tjera se dhuna në famlije është një problematikë serioze në vend por që fajin ia hodhi “fantazmave të të kaluarës”.

Më tej kryeministri foli edhe për përgjegjësit e punës duke bërë një krahasim mes burrave dhe grave ku ndaj këtyre të fundit tha se kurrë nuk e bëjnë atë për të cilën I cakton ta bëjnë duke nxjerrë justifikime, ndërsa për gratë tha ai qëndron e kundërta.

“Kur konventa e Stambollit u nenshkrua ne maj 2011, nuk pati lajme ta njoftonin ate ne vendin tone e disa dite me pas patem zgjedhjet vendore.

Nga 384 kandidatet e perzgjedhur vetem 5 ishin gra. Kombet e Bashkuara publikuan renditjen e qeverive ku parashtrohej barazia gjinore. Ne ishin me top 5 se bashku me vende si Suedia, Finlanda. Ne klasifikimet mbareboterore Shqiperia eshte nje ne 34 vendet me nivel barazie

Kemi patur sukses te arrinim ekuiliber perfekt ne keshillat bashkiak, ne qeveri ne kemi me shume gra sesa burra, 60% e punonjesve ne administraten publike i kemi gra. Nga pervoja them, nese doni te punoni realisht eshte me mire te zgjidhni grate, ato jane nje garanci me e madhe

Burrat pohojne gjithmone, por kurre nuk e bejne ate qe thone, nxjerrin justifikime. Kur i thua nje gruaje te beje dicka eshte e sigurt qe do ta beje. Kur vjen afati perfundimtar per ta bere punen, ato e kane te perfunduar.

Une e kam te qarte e jam i ndergjegjshem qe e gjitha kjo eshte maja e ajsbergut, ajo qe eshte nen siperfaqe eshte e komplikuar. Nuk jane lajme te mira lidhur me situaten e grave, situata nuk eshte ajo qe duhet te jete. Dhuna ne familje eshte problematike dhe serioze ne Shqiperi.

Kjo lidhet me fantazmat e se kaluares. Pas renies se komunizmit ne pame shume pjese nga e kaluara e zakone te vjetra qe u trasheguan edhe pas komunizmit. Hyme ne nje faze tranzicioni. Ne nje krah kishim gra qe arriten te ecin, u bene sipermarrese, por patem edhe inflacion te cmendur, keqkonkurrence etj

Mjafton te shohim piktura, filma, prodhime te periudhes komuniste ku veshtire behet dallimi mes grave e burrave sa i perket paraqitjes fizike

E kemi kaluar kete por me zonat rurale kemi patur rikthim te zakoneve te vjetra, nuk lejohet ndjekja e shkolles apo punes nga grate. Eshte koha te nxisim e jo thjesht te vetekenaqemi per faktin se ka me teper gra sesa burra ne poste ne qeveri. Ne po punojme me Luigin i cili eshte kampion i te drejtave te njeriut. Pra po punojme te ecim me shume me legjislacionin, po punojme per nje kthese ne reformen ne sistemit te drejtesise.

Nuk eshte vend ku mund te bejme gjume te qete per te tashmen. Kemi procesin e komplikuar te vettingutt, po prodhon nje situate pastrimi rrenjesor. 68 raste nga 180 jane jashte nga proc i vetingut, Prokurore, gjyqtare etj. Kemi dhe te tjere qe e dijne se nuk do e kalojne kete process. E po luajne keq per ti marre te gjitha.

Grate jane dhunuar per shkak te sist te drejtesise. Se sistemi drejtesise ka mbajtur anen e burrave. Grate qe reagojne kundrejt burrave eshte nje e drejte e njeriut. E rendesishme te shkojme ne nje nivel me te larte ne kuadrin ligjor dhe instrumentat qe luftojne dhunen ne familje.

Une bie dakort me te gjitha perpjekjet dhe burimet qe jane vene ne dispozicion nga qendrat per grate, por duhet te mendojme edhe per qendra edukimi per burrat qe keqtrajtojne grate. Duhet te kete nje rruge te mesme qe ti beje burrat te japin llogari e te mbajne pergjegjesi per gjerat e gabuara qe bejne kundrejt grave e bijave te tyre. Te bejme me shume ne kete drejtim, ti bejme burrat te mbajne pergjegjesi. Ti ofrojme grave mbrotje te drejtperdrejte e te menjehershme.

Une marr shume mesazhe nga njerez te ndryshem, nuk ka asnje dite ku une mos te marr nje mesazh te pakten nje, e cila ndihet e braktisur, e vetme, pa mbrotje. Nuk mjafton ti them raportoje, denoncoje rastin.

Duhet te ofrojme garanci, mbeshtetje direkte. Burrat qe veprojne ne kete menyre duhet re izolohen, se ku dhe si kjo eshte pikepyetje sh e madhe. Ka menyra per ta bere kete, ne po i mendojme. Ka te beje me faktin sa gati jemi ne per ta ngritur steken e parashikuar ne legjislacion. Kur burri dhunon gruan duhet te cilesohet krim i rende. Veper penale e rende.

Eshte e lehte ta thuash por jo ta besh. I vetmi problem eshte se ka nevoje per shume kohe. Tani qe po flasim jam i sigurt qe eshte diku nje grua qe vuan. Shume shpejt, 1 muaj 1 muaj e gjysem do dalim me nje propozim. Mund te kete kontrovers por me mire te bejme dicka. Eshtë me mire te jesh ketu sesa ne parlament, por vetem kaq nuk mjafton

Eleonor Ruzvelt ka thene: Ligji eshte permbledhje e frikerave tona, ndaj duhet te kemi nje ligj qe mbedh friken e burrave per te shmangur dhunen ndaj grave.

Shtuar më 09/10/2019, ora 10:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori