Rama nuk ndalet, kërcënon qytetarët me arrestime për ujin e pijshëm
Pëlqej
Ditën e sotme kryeministri Edi Rama gjendet në Lezhe bashkë me kabinetin qeveritar.

Gjatë fjalës së tij Rama është ndalur edhe njëher tek reforma e ujitpijshëm.

Rama theksoi fort se edhe në muajin janar nuk do të ketë ndëshkime por në muajin shkurt për çdo parregullsi do të ketë ndërshkime e deri në burgosje.

"Dje kemi pasur një bashkëbisedim të gjatë me përfaqësues nga të gjithë sektorët qofshin publikë, kryetarët e bashkive apo drejtorë të institucioneve qendrore qofshin përfaqësues të sipërmarrjes dhe këtu në Lezhë për hir të së vërtetës ka aktorë të rëndësishëm të sipërmarrjes private.

Ne jemi shumë të vetëdijshëm që në këtë qark ka probleme serioze pë furnizimin me ujë të pijshëm. Ka probleme të trashëguara por ende për t’u trajtuar lidhur me administrimin e ujërave në përgjithësi.

Ndërkohë që dje me vendimin e qeverisë që kemi marrë, kemi përcaktuar edhe ndihmën financiare për të gjitha familjet në nevojë për vendosjen e matësve falas dhe subvencionimin e faturës së ujit.

Ky është muaji i fundit që konsumatorët të legalizojnë lidhjen e tyre e të vendosin matësa pa asnjë penalizim. Pas muajit shkurt do ketë penalizime”, deklaroi Rama. /albeu.com/

Shtuar më 13/01/2018, ora 09:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori