Rama: Lukashenko nuk na ka kthyer përgjigje!
Kryeministri Edi Rama ditën e nesërme do të mbledhë Këshillin Special të OSBE posaçërisht për krizën në Bjellorusi.

Ai deklaroi se Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ende s’ka kthyer një përgjigje:

“Nuk bëhet fjalë për të negociuar krizë, por për krijimin e një mundësie komunikimi mes palëve, që po shkojnë në një konfrontim me pasoja të mëdha me të gjitha palët.

Nuk bëhet fjalë për një punë individuale, por me një punë që lidhet me një organizatë të tërë dhe me një grup të madh njerëzish.

Unë mendoj që kjo është gjëja e duhur dhe më vjen mirë që iniciativa jonë që ishte në një moment të vështirë dhe kaotik, mori kaq shumë vëmendje dhe ka marrë mbështetje të plotë në të gjitha nivelet.

Nuk kemi përgjigje! Po të kishim do kishim shkuar në Minsk, por kjo është detyra e OSBE dhe puna. Durimi është pjesë e rëndësishme e kësaj detyre.

Arsye pse dërguam letrën është se për të shkuar në Minsk duhet një aprovim dhe nuk mund të shkohet pa të.

Vetëm nëse bëjmë selfie në protestë. Dhe jo nuk është puna ime dhe detyra ime. Jemi për të lehtësuar komunikimin me kushtet e krijuara”.
Shtuar më 27/08/2020, ora 21:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori