Rama: Krimi e ka zënë Shqipërinë për fyti
Kreu i Partisë Socialiste i kërkoi sot deputetëve të PS-së në Komisionin e Ligjeve angazhim të plotë për një paketë propozimesh kundër armëve në veçanti dhe krimit në përgjithësi. Duke folur në mbledhjen e grupit, Edi Rama akuzoi qeverinë për rritjen e kriminalitetit në vend.

“Tre komisarë të vrarë dhe asnjë ndryshim, asnjë masë për ta ringritur në këmbë policinë, sa herë ne ngremë shqetësimin, kemi reagime brutale. Kerkoj nga deputetet e Komisionit te ligjeve të ketë angazhim për një paketë propozimesh kundër armëve në veçanti dhe krimit në përgjithësi, edhe pse mendoj se nuk eshte problemi i ligjit me teper se boshllëku mendor, moral dhe programor i qeverisë dhe boshllëku ekonomik e social për shkak të keqqeverisjes” tha Rama.


Duke iu referuar deklaratës së kryeministrit Berisha në mbledhjen e grupit të PD-së, Rama theksoi se qeveria në vend që të sigurojë jetën e qytetarëve bën opozitën e opozitës.


“Kryeministri në vend që të mbante një fjalim për atë që ka ndodhur dha shfaqjen e radhës para grupit parlamentar të PD-së duke sharë opozitën. U bë kohë që qeveria bën opozitën e opozitës, sulmon idetë tona pastaj i kopjon ato kur janë ide që kanë mbështetje në popull. Në zonat rruale njerëzit armatosen për të mbrojtur pronën ndërsa qeveria propozon ligj për të armatosur ministra e deputetë. Krimi e ka zënë Shqipërinë për fyti dhe ne kemi arsye të përsërisim se kur PD-ja erdhi në pushtet kishte 8520 krime në vit ndërsa sot rezultojnë 20688 krime gjatë vitit. Në 7 vjet janë 12 438 krime më shumë” tha Rama.
Shtuar më 26/02/2013, ora 12:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori