Rama kërcënon Ivanovin: Pa shqiptarë nuk ka Maqedoni
Kryeministri shqiptar Edi Rama ka reaguar në profilin e tij në rrjetin social Facebook ndaj pikëpamjeve të Presidentit maqedonas Gjorge Ivanov mbi ligjin për përdorimin e gjuhëve, të cilat parlamenti miratoi të mërkurën, ku ja bën me dije se "pa shqiptarët nuk ka Maqedoni.

Rama, ia"kujton" Ivanovit se gjuha shqipe nuk është gjuhë e armikut, por është gjuhë e shqiptarët që janë bazë shtetërore në Maqedoni.

"Z. Ivanov, gjuha shqipe nuk është gjuha e armikut, por është gjuha e një populli shtetformues në Maqedoni. Pa shqiptarët nuk ka Maqedoni, Presidenti i Nderuar", ka shkruar Rama në Facebook.

Sipas tij, miratimi i ligjit përfaqëson "arritje historike për shqiptarët, e cila demokratizon dhe forcon vetë Maqedoninë".


Shtuar më 17/03/2018, ora 15:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori