Facebook zbulon se Rama gënjen shqiptarët për maskat: FAKE NEWS!

Pavarësisht se është ai që kritikon dhe sulmon gazetarët për informacione të rreme, kryeministri Edi Rama është nxjerruar zbuluar nga Facebook.

Gjatë 15 Tetorit, kreu i qeverisë justifikonte vendimin e marrë për maskat e detyrueshme, me gripin spanjoll të vitit 1918, dhe thoshte se pandemia kishte shkaktuar 50 milionë viktima.

"MIRËMËNGJES dhe me këtë album të vitit 1918, kur pandemia zgjati 2 vjet, pati 3 valë, infektoi 500 milionë persona, vrau 50 milionë njerëz, prej të cilëve pjesën dërmuese gjatë valës së dytë, si pasojë edhe e mosrespektimit masiv të rregullave pas hapjes së parë, duke ju kujtuar se NGA SOT MASKA ËSHTË E DETYRUESHME KUDO JASHTË SHTËPISË, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruante Rama duke e shoqëruar postimin edhe me foto.

Por duket se ky postim i Ramës është detektuar nga Facebook, i cili shkruan në një tabelë më poshtë:

"Informacion i rremë. Ky postim është verifikuar nga fact-checkers dhe është i rremë"- shkruhet në shpjegimin e Facebook. /albeu.com/


Shtuar më 17/10/2020, ora 23:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori