Rama garanton grekët nga Athina: Erdogan nuk ka ndjenja kundër jush!
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në Athina, teksa ndodhet në cilësinë e kreut të OSBE në takimin e organizuar nga “The Economist” me titull “Ballkani Perëndimor përtej 2020”, se presidenti turk Tajip Erdogan nuk ka ndjenja anti-greke.

Duke folur për gr.euronews, Rama siguroi se Turqia nuk kishte asnjë lidhje me vendimin e Shqipërisë për të refuzuar përfundimisht marrëveshjen e parë Greko-Turke për ZEE, të nënshkruar rreth një dekadë më parë.

Ai gjithashtu siguroi se nuk e ka diskutuar kurrë këtë çështje me presidentin turk.

Madje, Rama theksoi se ai është një mik i mirë i T. Erdogan dhe siguroi që presidenti turk nuk ka asnjë qëndrim armiqësor ndaj Greqisë, referuar edhe tensioneve të fundit mes dy vendeve (Turqisë dhe Greqisë).

“Ne jemi miq shumë të mirë (me T. Erdogan). Jam shumë krenar që jam shoku i tij, ashtu si jam krenar që jam mik me Kryeministrin e Greqisë. Në jetë nuk ka vetëm ‘bardh e zi’. Besimi im i fortë është se Presidenti Erdogan nuk ka ndjenja anti-greke. Sigurisht që ka çështje. Përvoja tregon se midis Greqisë dhe Turqisë ekziston një mënyrë për të zgjidhur problemet përmes dialogut dhe mirëkuptimit të ndërsjellë, pa nevojën e të tjerëve për të ndërhyrë ose për të ndërmjetësuar.

jo vetëm që kanë të bëjnë me Greqinë dhe Turqinë. Ka të bëjë me Evropën, rolin vendimtar të Turqisë për sigurinë e Evropës dhe pozicionin e kujdestarit që Greqia ka në kufirin me Turqinë dhe pjesën tjetër të botës. Ishte një detyrë e madhe, një përgjegjësi e madhe për të dy vendet, për prosperitetin e kontinentit tonë.

Unë jam i sigurt se me mençurinë dhe forcën dhe guximin e të dy udhëheqësve, të cilët unë kam privilegjin t’i njoh personalisht, asgjë nuk është e pamundur. “Dhe unë jam i sigurt se ekziston një dinamikë e pabesueshme të bashkëpunimit midis Greqisë dhe Turqisë dhe një mundësi e pabesueshme për të krijuar një shembull të ndritshëm sesi zgjidhen problemet”, u shpreh Rama.

Kryeministri shqiptar u takua me Tajip Erdogan përpara se të shkonte në Athinë për konferencën e ‘The Ekonomist’.

Shtuar më 16/09/2020, ora 20:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori