Qeveria nuk perjashton mundesine e statusit te republikes se Kosoves brenda SMS
Albeu.com
Qeveria serbe nuk do ta perjashtonte mundesine e statusit te republikes per Kosoven brenda Bashkesise se tanishme Shteterore SMZ, konsideron agjencia austriake e lajmeve APA."Edhe kjo do te ishte e mundshme" meson APA nga qarqet e informuara mire ne Beograd. Propozimi zyrtar - me shume nga autonomia, me pak nga pavaresia- deri tani nga ana e politikaneve te Beogradit nuk eshte sqaruar publikisht. Bashkebiseduesi anonim i agjencise ne fjale ka theksuar se formula e zgjidhjes parashikon cmilitarizimin e krahines dhe politiken unike monetare ne Bashkesine Shteterore. Kosova, sipas ketij propozimi, eventualisht do te mund te kishte karrige ne OKB, por nuk do te mund te llogaritej ne politiken e jashtme te pavarur, thekson agjencia APA. bw
Shtuar më 05/06/2005, ora 00:33
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori